Pogledaj jedan post
Old 23.05.2011., 17:05   #11
dragi moji, slucajno imam muza dijabeticara pa sam tu doktorirala. na inzulinu je vec nekih 17 godina. terapija: novorapif flexpen ( penkalice) pola sata prije svakog obroka, neke 18-24 jedinice, zavisno koliko je visoka razina secera u krvi. tijekom dana, ako se vrijednosti secera ne povecavaju-sjajna situacija. nakon vecere a prije spavanja pika se lantusom, nekih 48 jedinica, da se tijekom noci razina secera drzi pod kontrolom. glucometer je neophodna igracka u zivotu svakog dijabeticara.

popratne divote uzrokovane diabetesom? paaaaaaaaa, ovak. kronicna upala gusterace ( jako bolna i opaka boljetica), niz razno-raznih kardiovaskularnih pizdarija tipa kronicne fibrilacije i da ne nabrajam dalje, slaba prokrvljenost ( cirkulacija otisla u vrazju mater), bubrezi, vid,dementnost a secer znam prepoznati kad ga pogledam u oci. i ajmo na inzulin.

sto se stopala i njege istih tice-nema rezuckanja noktiju sami. za to postoje medicinski pedikeri. obavezna njega stopala, masaze, struganje mrtvih stanica koze, obavezne pamucne carape i nikakva plastika od cipela vec iskljucivo koza.

secer svakodnevno mjeriti, spomenuh glucometer, pikati se inzulinom a najvaznije od svega sto nitko nije spomenuo ISPRAZNITI FRIZIDER I ZALJEPITI FLASTER NA USTA. ne se prezderavati, izbaciti totalno iz prehrane kruh, tesku hranu, minimizirati obroke,rasporediti unos hrane na 5-6 manjih obroka, ne jesti velike kolicine voca jer sadrze secer, izbaciti gazirana pica i sokove, ne konzumirati alkohol, zivjeti zdravo. i najvaznije od svega-kretati se. dijeta, adekvatna terapija, fizicka aktivnost i secer se moze drzati pod kontrolom a to su; donja granica od 5 pa do gornje koja smije maksimalno biti 10. sve ispod i iznad ne valja. cuvati gusteracu, zuc. dijabeticari znaju biti jako zlocesti, nervozni, odurni. gadno zvuci ali to vam je tak. s njima strpljivo.

i ne zaboravite, diabetes je tihi ubojica. ne boli, ne znas da ga imas a kad ga otkrijes moras zivjeti gospodski. cuvati stopala bolesniku. i najvaznija stavka-osobni higijenu drzati na visokoj razini.

zeli li netko dijabeticku dijetu - stojim mu na raspolaganju.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom