Pogledaj jedan post
Old 28.08.2014., 03:43   #874
Plaćanje PDV-a na downloadani software iz EU

Vidim da ima dosta pitanja na ovu temu, a nema baš jasnog odgovra.
Dakle, da li netko može objasniti kako funkcionira plaćanje PDV-a kod "stjecanja dobara" (ako je to dobar termin) iz EU?

Naime, ako obrt paušalac želi kupiti softver od firme u Njemačkoj preko interneta (download), gdje se plaća PDV i kako?

Detalji:
- njemačka firma ima lijepi web-shop u kojem se krasno prikazuje (njemački) PDV
- shop stranica daje mogućnost unos VAT ID-a na osnovu kojeg se taj PDV ne obračunava

Scenarij A
- obrt paušalac nema VAT ID
- web shop obračuna njemački PDV
- obrt plati cijenu sa njemačkim PDV-om
1. Da li obrt treba platiti PDV u Hrvatskoj? Ili samo razliku (25%-19%=6%)?
1. a) Koja je procedura u tom slučaju (kako se to plaća, knjiženje za paušalca, obrasci, ...)?
2. Da li tu možda ulazi u igru "prag stjecanja", tj. ako obrt nakupuje dobara ispod tog praga (77k kn) onda ne treba plaćati PDV u Hrvatskoj (dakle, plati samo onaj PDV koji obračuna web shop)?

Scenarij B
- obrt paušalac zatraži i dobije VAT ID (od PU)
- web shop obračuna cijenu bez PDV-a
- obrt plati cijenu bez PDV-a
1. Očigledno sada obrt treba platiti PDV u Hrvatskoj - točno?
1. a) Da li za to ide ista procedura kao za gornji A 1.a slučaj?
2. Da li i dalje vrijedi "prag stjecanja"?


Još jedno vezano pitanje - da li isporuka usluga u EU koje obavlja obrt paušalac povlači obavezno traženje VAT ID-a?

Dodatni info
Našao sam ovo:
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...9.2013.%29.pdf
Iako tekst prvenstveno govori od državnim tijelima i sl., čini mi se da se to odnosi i na obrte paušalce (odnosno sve koji nisu u sustavu PDV-a), te daje odgovore na moja pitanja (A1=ne treba, A2=točno, ne treba, B1=točno, B2=ne vrijedi), ali bih rado da to neki znalac potvrdi.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom