Pogledaj jedan post
Old 29.08.2010., 19:27   #15
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
kako razlikuješ "nadnaravno božje djevovanje", od "ostalog nadnaravnog sotonskog djelovanja"..?

kako to razlikuješ, čime..??
pod uvjetom da imaš vizije nečega kao nadnaravnog djelovanja...





dodatak: i nisam baš shvatio kako je to i zašto da bog djeluje nadnaravno i to je ok, a svaka druga nadnaravna pojava ako nije izravno od boga, tada je obavezno od njegovog kozmičkog suparnika-mađijaša; tada obavezno iza toga stoji mrak i mračna sotonska sila..??

meni to ne zvuči kao ikakva teorija ili teologija iole ozbiljnih ljudi. to mi zvuči kao teorija babe vračare. ni više ni manje..


prema toj teoriji zapravo ne postoji nadnaravno, postoji samo -bog.
sve ostalo nadnaravno je samo zla sila vraga...
nadnaravno je zapravo bog ili vrag. drugačijih nadnaravnih fenomena nema.
a sasvim je jasno da je do prije parsto godina nadnaravno bilo svakodnevna stvar i nije ga se tako kruto definiralo.
nadnaravno je naprosto bilo dio prirode, i nikako nije dolazilo isključivo sa božjom/vražjom agendom...


sve je to neka jadna nadopuna "shvaćanja svijeta", samo da se prilagodi novijim teologijama....ne da išta stvarno kaže.
Pa pojam "nadnaravno" je nezgodaj jer podrazumijeva jedan svjetonazor koji nema veze s kršćanstvom - naturalizam.

S kršćanskog stanovišta ne postoji "nadnaravno" jer Bog koji je stvorio sve je svemoguć, a ljudsko postojanje i svijet oko nas nije ograničen samo na materijalno i naravno. Dakle, sama definicija naravnog i nadnaravnog spada u racionalizam/zatoreni svemir/naturalizam.

Činjenica je da u svijetu postoje manifestacije koje nadilaze ove prirodne zakone i pojašnjenja i za takve stvari postoje samo dva izvora: Jahve i sve ostalo - a ono ostalo spada pod "đavolska djela" jer sve što ne proslavlja Krista nije od Jhvh.
__________________
Mi trudimo se znanstveno da propadnemo barem dostojanstveno...
Epignosis is offline  
Odgovori s citatom