Tema: Šarplaninac
Pogledaj jedan post
Old 03.11.2010., 15:18   #125
Ne mogu izdržati jer me je količina neobičnih stvari ovdje isprovocirala. Nisam stručnjak za šarove, iako poznajem jednog dugogodišnjeg uzgajivača. Ali pasmina je pasmina, ma koliko tornjakaši i šarovaši mislili da su iznad planeta i da su njihove pasmine najstarije i najčišće na kugli.

Quote:
florian kaže: Pogledaj post
to sto su priznati 1900 i neke ne znaći da nisu postojali i prije to je jedna od najstarijih pasmina na ovom predjelu čitaj malo o njima pa čes primjetiti da se oni stolječima(postoje otkako su iliri dosli na balkan, znači jako dugo) nisu mjesali sa drugim vrstama i tako su među najsačuvanijim pasminama.I JAKO JE LAKO OTKRITI ČISTOKRVNU PASMINU. ne treba ti DNA analiza jel DNA služi za otkrivanje osobe znači da li te taj pas ugrizao ili nije da li je netko bio na tom mjestu ili ne a ne za otkrivanje vrste.
Konstatacija da se šarplaninci nisu mješali s drugim vrstama samo je upola točna. I danas postoje kombinacije šarplaninac-vuk, i u Lici i u Bosni. Što se tiče križanja s drugim rasama ili "miješanja", nije li šarov postojao u istom biotopu kao i tornjak, koji je isto najstariji i jedini ilirski pas, i krašar, koji je opet jedini i najstariji pas...? Zbog toga se linije računaju od onog "dana" kad je pasmina priznata i standardizirana. Većina pasa nastala je križanjem pasmina pasa; vrlo mali broj pasa je pod "sumnjom" sa su izvorni psi (basenji, pjevajući pas...)

Previše, ali BAŠ previše gledaš CSI. Na žalost, na brdovitom si Balkanu. U svijetu je sasvim normalno provjeravati parnjake DNA analizom, a ne nekakvim papirom koji krivotvori svaki 7-godišnji klinac korištenjem iPhonea i wireless printera, ni komp mu ne treba.

Quote:
florian kaže: Pogledaj post
Kao drugo ako tebi kinoloski savez makedonije i stručni ljudi koji jako vode brigu o pasmini ne znače nista, meni je zao .jer ako ospporavas takve stvari
kao što su ćisti papiri i njihova ocjena onda mislim da nemamo o čemu dalje pričat, a što se tiće slike mog primjerka psa, mislim da je to suvišno jel oćito da tebe ne zanima pas kao takav nego samo da demantiras pasminu kao takvu i da dajes svoje ocjene stručnosti koje nisu strućne .
Vidi gore što se tiče papira. Sve ostale priče o stručnosti su glupost. NITKO ne može na osnovu papira zaključiti NIŠTA. Za niti JEDNOG psa. Ne postoji apsolutno NIKAKVA veza koja povezuje pojedinu kopiju pedigreea i pojedinog psa, uključujući oznake čipova i tetovaže. SVE može biti krivotvoreno. Pa i sam pas.

Izgled psa ne znači apsolutno ništa. Potpuno čistorkvan pas iz dobre linije može značajno odstupati od standarda. To je zato što linije više-manje uspješno kontroliraju genotip, a fenotip nije 100%-tni odraz genotipa već kombinacija genotipa i uvijeta potrebnih da se informacija zapisana u genotipu ostvari u fenotipu. Isto tako, nečistokrvan pas može izgledati prilično "u tipu".

Zadnje uređivanje TurbulentFluid : 03.11.2010. at 15:37.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom