Pogledaj jedan post
Old 30.10.2013., 14:30   #235
Quote:
Mudroser kaže: Pogledaj post
Kupujem kuću koja još nije osposobljena za stanovanje (stara kuća na selu koju treba adaptirati za život) i sada čitam ovu malu knjižicu koju sam našao ispred ureda od porezne uprave "Oporezivanje prometa nekretninama" i u njoj piše:

"? Kako će porezni obveznik prijaviti prebivalište na adresi novosagrađene nekretnine koja još nije osposobljena za stanovanje?

Porezni obveznik u tom slučaju u nadležnoj ispostavi Porezne uprave na čijem se području nekretnina nalazi daje pisanu izjavu da ća prijaviti prebivalište na novokupljenoj nekretnini čim se nekretnina osposobi za stanovanje. Porez se plaća ako Porezna uprava utvrdi da porezni obveznik u roku 3 godine od dana nabave nekretnine nije prijavio prebivalište na adresi novosagrađene nekretnine."

Vidim da se kroz tekst proteže riječ "novosagrađene" pa me zanima ako netko zna je li i moj slučaj spada pod ovo iako nekretnina nije novosagrađena već je stara i treba je osposobiti za življenje. Ja i supruga bi trebali biti oslobođeni poreza jer nam je prva nekretnina i manja je od 65 m2 ali nismo u stanju prijaviti prebivalište (što je jedan od uvjeta za oslobađanje od poreza na promet nekretninama) jer nekretnina nije osposobljena za življenje.

Hvala svima, nadam se da sam bio jasan.
I mene ovo zanima, samo je kod mene malo drugačija situacija - stan je dovršen i namješten i kao takvog ga kupujem od prethodnog vlasnika, ali uz rok za primopredaju stana od tri mjeseca (točnije, prethodni vlasnik bi navedena tri mjeseca koristio nekretninu). Znači, ja se do isteka ta tri mjeseca od zaključenja ugovora ne bih mogao useliti u stan. Zvao sam poreznu i dobio odgovor da bi mi bilo najbolje da se odmah prijavim na tu adresu jer ionako nitko neće prva tri mjeseca provjeravati, što mi je potpuno suludo. Ako bih mogao potpisati izjavu da ću se useliti čim izvršimo primopredaju nekretnine, onda bi mi to riješilo problem.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom