Tema: Persiranje
Pogledaj jedan post
Old 03.01.2016., 22:21   #28
Quote:
r2d2x2 kaže: Pogledaj post
Postoji već tema o persiranju, međutim nisam našao ono što me zanima. Naime, pomalo sam zbunjen oko svega toga, i htio bih otvoriti temu o persiranju (nadam se da je ovo ispravni podforum za to).

Negdje do faksa sam prema starijima uvijek bio na Vi, a kako sam bio mlađi svi su mi se obraćali s ti. Nakon faksa sam otišao u inozemstvo, i proveo sam zadnjih par godina u zemljama gdje su svi na ti, i poštovanje se izražava na drugi način a ne persiranjem. Sad kad imam 30 g i svaki put kad dođem u HR mi nije jasno kako razgovarati s ljudima, i situacije me zbunjuju. Nekoliko primjera:

1. Uđem u kafić i konobar mojih godina mi se obraća s Vi, a u drugom kafiću konobar iste dobi mi se obraća s ti. Što je pravilno?
2. Pričam dugo s prodavačem, počne s Vi, pa odjednom nakon minutu pređe na ti, pa na kraju opet priča na Vi.
3. Sretnem asistenta s faksa s kojim sam bio na Vi (i on sa mnom), koji je oko 10 godina stariji od mene, i obrati mi se s ti.
4. Radim u firmi gdje smo svi na ti i engleski je službeni jezik. Nedavno nam je došao Hrvat star oko 45 godina, s kojim zbog politike firme razmjenjujem mailove na engleskom, i obraćamo se međusobno imenom (npr. Dear Ivan). Međutim kad smo nasamo onda mi se obraća s Vi (i pretpostavljam da očekuje isto od mene).

Može li netko pojasniti pravila, i kako se ponašati u navedenim situacijama?
To je i meni veliki problem kad pišem ili pričam hrvatski ili njemački -i ovdje kad pišem na forumu kome da napišem vi a kome ti ?
Mi smo ovdje na švedskom svi na ti , na norveškom isto , pa mi je tim vise nejasno na hrvatskom - vi je prema starijima , prema nepoznatima ili kako ide
Lijepo je biti pristojan
__________________
Loud & proud!

Valkyrie power!
Nemesea is offline  
Odgovori s citatom