Pogledaj jedan post
Old 26.03.2009., 15:34   #8
Ostati kod kuce, ako je ikako moguce!

Donji opis sam preneo sa linka o Staracki Dom LIPIK, jer svugdje po svijetu je manje vise isto, mozda se pomoc zove drugacije ili je rade dobrovoljci i za mnoge usluge se placa!

Iskustvo koje imamo u obavljanju naše djelatnosti nam govori da ima dosta slucajeva nedoumica i dilema glede smještaja u dom kao optimalnog rješenja. Nerijetko postoje situacije kada clanovima obitelji ili supružniku osobe kojoj treba njega, nedostaje samo odredjena pomoc, kako bi problem bio riješen na nacin koji bi bio prihvatljiv i za obitelj i za osobu kojoj njega treba.

Shodno potrebama odnosno životnim prilikama potencijalnih korisnika naših usluga i njihovim željama, uvodimo kao novost dvije vrste programa pomoci starijima, koji bi omogucili ostvarenje sna svake starije osobe ,ostati kod kuce, ako je ikako moguce !“

Program pomoci i njege u kuci ukljucuje slijedece usluge :

- priprema i dostava hrane

- zdravstvena njega (mjerenje tlaka i šecera, previjanje, prijevoz do doktora, nabavka lijekova itd)

- usluga fizioterapeuta

- prijevoz u crkvu i kuci

- pranje veša po potrebi

- kupanje i ostala osobna higijena

- šišanje i brijanje

- èišcenje kuce (pranje prozora, usisavanje i drugo)

- održavanje dvorišta (košenje trave i drugo)


Program dnevnog boravak u domu podrazumjeva

- prevoz od kuce do doma u dogovoreno vrijeme (ujutro)

- prevoz od doma do kuce (naveèer)

- tretman i prava kao i stalni korisnici doma

Program je podržan od strane Ministarstva obitelji, brantelja i medugeneracijske solidarnosti na nacin da se osobama slabijeg imovnog stanja pomogne sufinanciranjem dijela troškova ugovorenih usluga.

Podršku ovom programu dali su i gradovi Pakrac i Lipik kao i Centar za socijalnu skrb Pakrac.

Kao nositelji programa za ovo podrucje pozivamo na suradnju zainteresirane pravne i fizicke osobe i udruge gradjana koje imaju želju, volju i potencijal da sudjeluju u njegovom provodenju i za to budu adekvatno financijski nagradeni.

Nadalje, udrugama koje bi ugovarale naše usluge za odredeni broj svoga clanstva, u zavisnosti od broja korisnika, odobravati cemo za njih posebne popuste i pogodnosti.

Isto gledajuci kroz opis smjestaja cini mi se cisto pristojno, u mnogim zemljama ima mnogo losije ,gdje pokusavaju privatno iskoristiti osobu, iako su sada veoma regulirana pravila.
================================================== ========

Vilko koment:
Vidio sam u australiji mnogo starijih domova isto kao i novih ...nas problem je kao i vas ima nas previse starijih i doci u dom nije tako lagano....prvo komisija mora odrediti da osoba treba smjestaj i onda pocinje trazenje...najbolje prodje tko moze platiti za ulazak u staracki dom.

vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom