Pogledaj jedan post
Old 25.09.2009., 08:45   #3
Quote:
.stolz kaže: Pogledaj post
evo mene zanima mislite li da je znanost u Hrvatskoj dovoljno zastupljena u medijima, da li se dovoljno ulaže u znanstvena istraživanja, u institucije, u fakultete, u projekte koji populariziraju znanost (naprimjer u svrhu popularizacije znanosti je pokrenut portal znanstveni.com) itd...
Osobno smatram kako znanost u RH nije dovoljno zastupljena u medijima, ali s druge strane ne vidim razloga zasto i bi. Smatram da vecina analiza, rezultata ili istrazivanja nije zanimljivo siroj javnosti. Javnost uglavnom zanima je li pronadjen lijek protiv raka, side, umjetna oplodnja jer je vezana politika uz to pitanje i ostala publicisticki zastupjena problematika. Uzi krug ljudi koje zanima neko polje znanosti poznaje nacine na koje ce se informirati o necemu (odredjeni casopisi, skupovi...).

Znanost prored inih neprofitabilnih grana (u RH) kao sto je skolstvo, umjetnost nije dovoljno financirana i poticana od strane drzave. Mladi ljudi sa zavrsnenim fakultetima ne mogu naci posao. Kod nas doktori nauka nemaju posla, to znaci kako smo mi jedna neobicno bogata drzava.

Zapravo, ne vidim ni razlog zasto bi se znanost trebala na neki nacin popularizirati. Osobno me je bila sramota kada sam prije godinu ili dvije (ne sjecam se, ali oni koji su gledali se zasigurno sjecaju) kada je Stanisavljevicu gostovao nas ugledni znanstvenik Ivan Dj., geneticar koji je stekao zavidnu poziciju na svjetskoj razini svojim znanjem i dostignucima. Covjek ulaze u nasu znanost, pomaze u obrazovanju mladih ljudi, na neki nacin je i nas diplomata, a gosn, Stankovic se pripremio svojim piatnjima i zauzeo stav kao da se pred njim nalazi Sanader ili Sheks (da ne napisem seks ). Pitanja su bila provocirajuca i zapravo uvredljiva za covjeka njegovog kalibra (barem ja tako mislim). Mene je bilo sramota to gledati i slusati. Stankovic je opao u mojim ocima do te granice da ga vise niti ne gledam, a s druge strane me je bilo stid jer na neki nacin pripadam istom kosu u kojem je i on. Ovoj prciji balkanskoj. Pa cemu onda publiciranje znanosti?
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom