Pogledaj jedan post
Old 12.10.2015., 02:43   #1986
Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
U našem svemiru do tog ne bi došlo, jer naš svemir očito od trenutka nastanka ima određene mat. fizikalne, temporalne i drige zakone koji se ne daju kršiti, koji su recimo fiksirani. Prema tome, budući da smo mi dio tog svemira, i sve što opažamo i radimo tiče se njega, mi to nikad ne bi izveli i primjetili.

Sam Kraus je istaknuo, nije baš u predavanjima htio elaborirati da je naš svemir(univerzum) možda nastao u okviru nekog drugog univerzuma. Taj drugi opet iz nekog trećeg, i tako beskonačno, ali svaki ima očito svoje druge osobitosti kvaliativne i kvantitativne -> svaki ima svoju neku fiziku prostora, vremena i uzročno-posljedičnih veza, sličnu, blisku ili potpuno različitu. Možda je na dnu piramide univerzum ima samo neke mat. atribute, s čime opet malo koristim texmarkovu teoriju mat. univerzuma. A matematika kao takva je ideal i neovisna je o postojanju nekih prostornih, materijalnih i vremenskih entiteta,



Kako onda bez kršenja kauzalnih, logičkih, matematičkih zakona objasniti zašto nešto postoji umjesto da ne postoji? Ne tražim sada neku filozofsku raspravu. Možeš reći da je to nešto vječno, tipa da big bang nastaje i skluplja se i tako vječno. Ja te mogu pitati kako to nešto postoji, i što se u njegovoj odsutnosti nalazi, Daj mi reci odakle zakoni kvantne fizike koji su determinirali ponašanje svemira u nekom trenutku t = 0+. Ne pitam te ni za 0 ili 0- trenutke koje je još sigurno teže objasniti. Ono što želim reći da je prava realnost sigurno iznad naše sposobnosti shvaćanja i razumijevanja, budući da smo mi sami dio jednog svemira onog našeg (u kojem opažamo tri prostorne dimenzije i jednu vremensku, jer vrijeme ide samo naprijed)



Upravo on razlikuje tri razine ničega. Prva je kad iz recimo nekog zamišljenog djela prostora ukloniš sve čestice, atome. Druga razina je kad ukoniš svo energetsko moguće polje, i ono blisko nulte energije iz kojeg fluktuacijama mogu nastati tzv. virtualne čestice.

I treća razina je kad ukloniš matematičku topologiju tog praznog prostora, sve mat. i fizikalne zakone, uključujući vrijeme što je za nas, u ovom univerzumu, nemoguće napraviti.

Pitanje kako iz "ničega" može nastati "nešto" je upravo to, odnosi se na ovu zadnju treću razinu tog "ništavila" Mislim zastupljena je ta filozofska ideja, kad već govoirmo o ničemu te posljedne razine, da tada ne moraju nužno egzistirati kauazalno-logički odnosi koji mi uzimamo zdravo za gotovo u ovom univerzumu u kojem se nalazimo. I koji spadaju pod common sense, da se izrazim tako.

I mislim u odsutnosti dakle materije, energije i najfundamentalnijih mat. fiz. zakona, tada je sigurno drugačiji pogled koji moramo imati i uzimati u obzir, i on nam se iz naslonjača našeg svemira čini tako kontradiktornim.

Ja ne znam, zašto znanstvenici, fizičati boje se kad se nešto kosi s tzv. common sensom. Pa i prije su ljudi stoljećima vjerovali da je zemlja ravna ploča jer su nam naša osjetila i zdrav razum to sugerirali, iako se na drugu ili treću to nije tako činilo. Očito kod objašnjavanja takvih stvari moramo imati neko drugo razmišljanje koje nije u skladu s našom intuicijom.đ
Postoje samo dvije opcije ( a možda ni to nije dovoljno fleksibilno ), ili postoji ili ne postoji, a flip of a coin.
Ne vidim zašto bi ijedna opcija, koja možda samo iz naše subjektivne perspektive izgleda vjerojatnija od druge ili već nekog nedovoljno fleksibilnog matematičkog prikaza, bila nužno i vjerojatnija od druge. To be or not to be.
kpdom1 is offline  
Odgovori s citatom