Pogledaj jedan post
Old 29.08.2005., 15:41   #15
zak fatalist je napisao jako dobar post.

U princcipu nema univerzalnog načina kako otkriti da netko laže. Ljudi ulavnom kada lažu promijene izraz lica, stav, držanje ili nešto. Poligraf i funkcionira na temelju promjene pulsa, znojenja, drhtanja i ostalih tjelesnih reakcija na nelagodu koju osoba koja laže osjeća.

Postoje profesionalni lašci. To su mahom glumci koji zapravo žive od laganja. Glumac nije imun na reakciju na laž, nego je jednostavno naučio kako sam sebe uvjeriti u istinitost riječi koje izgovara, osjećaja koje osjeća i ostaloga te na taj način vara sam sebe. Ako je vaš sugovornik sposoban prevariti sebe, onda će lako prevariti i vas.

U tom ga može odati samo neprovjerenost i neusklađenost informacija koje iznosi. Pratite kako govori, što govori. Pamtite detalje. Ponavlja li neke riječi i/ili fraze koje inače ne ponavlja...

Najvažnije je od svega ne donjeti konačan sud na temelju samo jedne ili nekoliko simptoma laganja. Probajte ga navesti da prizna ili ga navedite u verbalnu stupicu iz koje nema izlaska prije nego kažete: "LAŽEŠ".

Nekoga (krivo) optužiti za laž je ružno i opasno.

Nevjerojatno je koliko su ljudi spremni lagati prije nego priznaju da lažu. Ukoliko zaista uspijete sugovornika uhvatiti u kontradikciji i dovesti ga do mjesta kada mu je najbolje reći: "Da, lagao sam. Oprosti, lagao sam da te ne povrijedim" ili nešto, oni lažu i dalje. Počinju poricati da su rekli nešto slično... Tek tada počinje šou i možete uvidjeti koliko su ljudi tašti i koliko se boje priznati. Ja sam svjedočio takvim zakopavanjima u zemlju da je to bilo gotovo nevjerojatno.
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom