Pogledaj jedan post
Old 31.10.2007., 03:40   #1
Tridesetogodišnji rat(1618.-1648.) i turska opsada Beča 1683.

Ovu temu započinjem s ciljem da saznam da li su ovi događaji na neki način usko povezani.
Čitajući o tridesetogodišnjem ratu, ispada da je na današnjem području Njemačke od rata i bolesti pomrla trećina stanovništva Njemačke (iz raznih izvora to ispada minimalno 4 milijuna pa do maksimalno 6 milijuna žrtava) i da je bilo također velikih žrtava na drugim područjima Europe gdje su se vodile borbe. Ako je to istina, tim ratom je ondašnji kršćanski svijet izgubio mnogo na obrambenoj moći kao i na ekonomskoj i gospodarskoj moći zbog velikog broja ubijenih/umrlih od bolesti seljaka koji su u ono vrijeme ipak bili okosnica gospodarstva. Ispada da je jedino Francuska zaista profitirala tim ratom i postala prava sila uz Otomansko carstvo.

35 godina kasnije, Turci ponovno kreću na Beč. Francuzi iskorištavaju priliku da bi osvojili neke gradove u Alsacu (ono što će Bismarck osvojit 1871.) koje Habsburzi ne mogu braniti. Turci polako napreduju s osvajanjem Beča i navodno bi ga sigurno osvojili da nije došao poljski kralj Jan Sobjeski sa saveznicima i u zadnji pobijedio Turke i spasio Beč.

Zanima me:
1.)Da li su Turci bili svjesni posljedica tridesetogodišnjeg rata, tj. da li su znali da su njihovi neprijatelji i potencijalni neprijatelji oslabljeni (područje Njemačke se u 30 god. od završetka rata sigurno nije moglo oporaviti na onu razinu moći koje je imalo do prije rata)?

2.)Ako su to i znali, da li su osvajanja planirali osvrćući se na stanje (potencijalnih)neprijatelja ili su samo nabildavali vojsku pa krenuli osvajat kud-puklo-da-puklo?

3.)Da li se zna što su uopće sve Turci namjeravali osvojit (samo srednju Europu, zapadnu, većinu Europe...?)

4.)(Meni najzanimljivije pitanje)- u slučaju da Jan Sobjeski nije krenuo obranit Beč ili da u napadu na Turke nije uspio, tko bi se u Europi mogao suprotstavit Turcima?

Moje mišljenje je da su ovi događaji donekle uzročno-posljedično povezani. Čini mi se da su Turci uvidjevši kako se kršćani međusobno kolju krenuli osvojit Beč kako bi iz njega nastavili dalje osvajat Europu. Oslabljene Njemačke državice ne bi bile neka veća prijetnja Turskoj vojnoj sili, ako ih i ne bi Turci posvajali, mislim da bi dragovoljno većina njih postala turskim vazalima(pogotovo one protestantske). Nekako nemam dojam da bi Francuzi, Španjolci, Englezi i Rusi u to doba zaratili s Turcima, prije bi nekako raspodijelili interesne sfere dok Turci ne bi opet skupili veliku vojnu silu i krenuli u osvajanje(samo je pitanje koga).

Uostalom, u to doba napada na Beč, Otomansko carstvo već stagnira i traži nove ratove u kojima bi osvojili nova bogatstva kako bi se carstvo i dalje jačalo. Negdje sam pročitao kako je napad na Beč bio samo 'zaborav u sjećanju' na nekadašnja vremena kad je turska vojska bila u svemu najbolja(u ustrojstvu, organizaciji i tehnici). No taj 'zaborav u sjećanju' nije bio daleko od toga da Otomanskom carstvu podari novu injekciju poticaja za ekspanziju i jačanje carstva. Da Sobjeski nije intervenirao ili da je bio poražen, mislim da bi cijela Europa još dugo pamtila tursko ime na svojim prostorima.
trogy is offline  
Odgovori s citatom