Tema: Egzorcizam
Pogledaj jedan post
Old 31.07.2013., 19:33   #1434
Istjerivane đavola je dosta aktuelno još od pradavnina.Nedavno sam pročitao na jednom portalu izjavu nekih hrvatskih egzoricsta (http://www.24sata.hr/sokantno/najstr...sta-309188).Tu je zapravo i svjedočenje jednog španskog egozrciste koji je navodno istjerivao đavole iz 80 hiljada ljudi.Uzeo sam da čitam knjigu no ta knjiga je prvoklasna propaganda koja malo govori o egzorcizmu a puno o vraćanju Crkvi.Dalje na ovom prvom linku se salbo šta viid,previše je mutno,dođe mi više ko neka propagnda i ova žena priča u korist da je to istina no nebitno.Takođe u Poljskoj je toga sve više i više,čak i izučavaju.Plus ima dosta svjedočenja i nekih ljudi(negdje sam pročitao da je neki tamo psiholog ili tako nešta rekao da Crkva treba još više uvoditi egzorcizam kao staro sredsvo liječenja).Uglavnom zanimljiva tema.Ja iskreno ne vjerujem u to ali smatram da je veoma zanimljivo i specifično.Moć austosugestije je ogrmona.Plus psihičkih bolesnika ima svugdje, a u zabitima ljudi jednostavno nisu obrazovani,nemaju pristup psihologu-psihijatru i onda se logično obraćaju lokalnom sveštenstvu.Onaj razboriti sveštenik bi vjerovatno uputio na psihologa ali ima i onih zatucanih koji plus na tome zarađuju.Sami snimci jesu stravični no to je i logično jer kako bi se ti osjećao da te rastrojenog i histeričnog dovedu pred nekog bradonju protivno tvojoj volji i još te privežu.Mlataro bi rukama,vrištao itd.No sa druge strane zanimljivo je to da ima profesionalnih egzorcista,znači da imaju posla i da su ovakvi slučajevi relativno česti, ali opet kažem ima dosta zabiti.
A sad da se pozabavim malo samom mogućnošću opsjedanja.Ako je to tačno,zašto onda tamo neki demon zauzme baš tu osobu.Jer ako može zauzeti svaku osobou,onda bi čovjekova volja bila potpuno bezvrijedna.Odgovor bi bio da zauzima one labilne osobe,bez vjere.No opet takivh je mnogo,zašto svi oni nisu zauzeti ?Ako već govorimo o zauzeću,mogli bi smo onda reći i da su zazuzeti i oni zli,bezmoralni,to ne mora da se očitava samo u mlatarnju i histeriji.No ovo je ipak smješno jer u većini slučajeva istjeraju đavola i to sa jednakim uspjehom praviolsavni pop,katolički pop,hodža i tmao neki samozvani egzorcist.A osim toga ne može se vjerovati da bi demona istjerali citati iz knjige,niti izgladnjivanje.Plus egzorcizam izvšava neki tamo grešan pop što zakrada na ikoni.Prosto shvaćanje ovih slučajeva ipak pokazuje da čak i kada se izađ iz one objekitvnosti koja se sama po sebi nameće i krene u to da se zauzeće uzme kao nešta eventualno moguće,dolazi se do prevelike prostosti situacija.A i đavoli uglavnom zauzimaju vjernike,slabo nekog ateistu.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom