Pogledaj jedan post
Old 31.08.2003., 03:47   #5
Obelix

”...moram reći da sam nekako bliži adriaticu nego ljubi, ali nitko ne prodire u baš pravi raison, gdje je korijen zla danas.”
Procitao sam pazljivo tvoje priloge i nisam u njima primetio nista sa cime se ne slazem. Nisam primetio da si ti rekao nesto drugo od onoga sto u mojim postovima vec stoji. Prema tome, ako se ja slazem s tobom, ne vidim razloga zasto se i ti ne bi slagao sa mnom. Jedina razlika koju sam primetio da postoji izmedju tvog i mog pristupa problemu samo je u tome sto sam ja svoju diskusiju ogranicio na nabrajanje uzroka zla, a ti si se samo sire osvrnuo na istorijat nastajanja i razvoja tih istih uzroka. Da bi na kraju i tvoj i moj zakljucak bio sveden na isto - da je uzrok sveg zla, LAZ.

”Pa nije new age, ona moja uvodna rečenica, svi smo mi jedno. To je mnogo dublje i kompliciranije nego što to newageri predstavljaju. Drugom prilikom mogu i to objasniti.”
Ne znam kakav je tvoj stav u odnosu na New Age, ali ako je slican ovome kojeg si izlozio u svom gornjem postu, dajuci prednost razumu i razumevanju celog problema, onda smo i u tom pogledu potpuno saglasni. Na suprot svima ostalim new-agerima koji misle kao Pandora, da promene moraju doci iz ”srca”, a ne razuma.

Kakvo ”srce”...nema u njemu nista...obicna mehanicka sprava koja pumpa krv! Nikakva promena se ne moze desiti pre nego se u razumu ne desi i dok razum te promene u sebi ne postane svestan i sam ju kasnije u fizickom svetu ne pokrene. Naime, new-ageri misle da se jedino meditacijom moze doci do Istine koja zahteva odbacivanje razuma. To se upravo da zakljuciti iz ovg Pandoring stava, kojeg uglavnom zastupaju svi new-ageri: ” Odricanjem od svijeta odričemo se laži/zla i otkrivamo posred sebe istinu kao... "kraljevstvo nebesko"....što znači da se jedino "dobrovoljnim" odricanjem od laži može doći do istine, a što opet znači da razum nije niti može biti put istine već jedino srce.”

O cemu je rec?

Rec je o tome da nas meditacija vodi u misticno iskustvo i da meditacija zahteva potpunu neaktivnost razuma, prosto iz razloga sto se misticno iskustvo ne moze imati u vreme dok je razum aktivan. Medjutim, meditacija, zarad dostizanja misticnog iskustva, uopste ne zahteva odbacivanje razuma, u smislu negiranja njegove upotrebne vrednosti. Naprotiv, misticno iskustvo koje se postize uz pomoc meditacije postaje vredno tek kad dospe u nas razum i kad ga on postane svestan, inace, bilo bi kao da misticno iskustvo nismo ni imali. Bilo bi isto kao kada nesto sanjamo, a posle budjenja ne mozemo da se setimo, sta smo sanjali.

E sada posebno pitanje je sta mi to putem meditacije i misticnog iskustva, u vidu nekog ”kraljevstva nebeskog” u sebi mozemo spoznati i kakvu promenu ta spoznaja moze izazvati u nasem razumu i da li nas razum na osnovu te promene moze izvan sebe pokrenutu neke fizicke, drustvene promene koje bi nas mogle odvesti u Novo Doba?

Moj odgovor je da, NE MOZE.

Ne moze zato, jer misticno iskustvo samo po sebi nije nista. U najboljem slucaju, (a to se desava samo vrlo retkim pojedincima) meditirajuci, uspecemo da nesto odsanjamo potpuno budni i svesti; eventualno da dozivimo svesno “odvajanje od tela”; da se tom prilikom sretnemo sa nekim nasim umrlim rodjakom; “vidimo” nekog “vanzemaljca”, “andjela” ili samog “boga” i da posle toga pohitamo okupljati ljude oko sebe, pricati im nase dozivljaje i praviti od toga neku novu, new-agersku sektu ili veru. A ja vam kazem: nema nista od toga...to nije put koji moze odvesti u Novo Doba, vec je to samo jos dublje zamotavanje u laz i glupost. Najprostije receno, u Novo Doba se ne moze otici dok razum ne razotkrije i ne objasni sve nase sadasnje lazi i njihove korene i uzroke (upravo onako kako je to Obelix gore lepo i razumljivo objasnio) i dok razum ne pokrene njihovo uklanjanje. Dakle, sve promene koje moraju da uslede da bi se oslobodili lazi i zla, moraju prvo analiticki da se dese iskljucivo na nivou razuma, a tek kasnije na fizickom, drustvenom planu, da bi tek posle tih drustvenih promena mogli reci da smo presli iz Starog u Novo Doba. Da bi tek posle toga, kada nestane podela i mrznji, a nastupi cista ljubav, nastupila masovna misticna iskustva sama od sebe i omogucila neometano spajanje “kraljevstva nebeskog i zemljskog”. Sto znaci da new-ageri prave kardinalnu gresku u pogledu predlaganja puta spoznaje i puta u Novo Doba. Oni predlazu i trude se da prvo u sebi upoznamo”kraljevstvo nebesko” da bi u nama tek posle toga pojavila se i prevladala ljubav. A upravo je obrnuto. Obzirom da je “kraljevstvo nebesko” cista ljubav, koja je po svojoj frekvenciji upravo suprotna nasim lazima i mrznjama, to nema nikakve sanse da se ovakvi kakvi jesmo spojimo sa “nebom” i upoznamo “kraljevstvo nebesko”, sem vrlo retki pojedinci. U tome cemo uspeti tek kad pomocu naseg razuma shvatimo uzroke nase mrznje, zatim, kad odlucimo da te uzroke uklonimo, a sa njima i samu mrznju i tako stvorimo uslove da ljubav moze u nama da se pojavi kao nova frekvencija nase svesti identicna sa “nebeskom”, da bi tek tada nase sjedinjenje s “nebom”, i bez meditacija i mantri, odigralo se spontano i masovno, samo po sebi. Samo ljubav se moze moze spojiti sa ljubavlju jer su na istoj frekvenciji, a nikako sa gluposcu i mrznjom koji imaju svoju posebnu frekvenciju. I sami iz iskustva znamo da ako zelimo da slusamo neku muziku na nekoj radio stanici da je to moguce samo ako skalu radia podesimo tacno na frekvenciju te stanice... inace od slusanja muzike nama nista. Sve se u Univerzumu na istim pravilima, mogucnostima i tehnickim resenjima zasniva i mimo toga se nista ne moze postici. Tu nikakva izmisljanja, dogme i verovanja ne mogu pomoci, vec samo, znas ili ne znas. Naravno, znas, razumom, cime drugim?

Pozdrav.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom