Pogledaj jedan post
Old 02.06.2011., 13:31   #35
Quote:
Dominicus kaže: Pogledaj post
Pitanje prvo: koji su to izvori "izvornoga Mussolinijevog fašizma"? (Znam otprilike, ali pitam to zbog širih prosvjetiteljskih interesa na forumu)?
Izvori su u sindikalnom pokretu. Mussolini je bio novinar i sindikalni aktivist. Njegov je fašizam nadgradnja na sindikalnu ideju zaštite radničkih interesa. (Zovem ih interesima, radije nego pravima. Kao svi pravi desničari, mrzim koncept 'prava'.)

Na primjer, jedna od glavnih institucija fašističke države bila su tripartitna vijeća nalik na naše sadašnje gospodarsko-socijalno vijeće, u kojima su radnici, država i poslodavci usklađivali interese.

Quote:
I drugo: doista si uvjeren da nasilje nije nužna konzekvenca fašizma? Ne mislim, naravno, na legitimnu primjenu sile radi zaštite društva od pojedinaca i obratno. Drugim riječima: je li brak Mussolinija i Hitlera doista bio neprirodan?
Teško je o društvenom razvoju govoriti hipotetski. Društvo je prekompleksni mehanizam da bismo s bilo kakvom sigurnošću mogli prognozirati njegov razvoj.

Ono što mislim jest da fašizam sam po sebi ne naginje nasilju ni više ni manje od drugih društvenih sustava. Koje to društveno uređenje izrazito ne naginje nasilju? Ona društva u kojima je individualno nasilje suspregnuto, provode društveno nasilje -- npr. socijalistička društva. Ona gdje je društveno nasilje suspregnuto (recimo, liberalni kapitalizam) obično imaju visoku stopu individualnog nasilja.

Konkretno, mislim da nasilje fašističke Italije nije proizlazilo iz fašizma, koji je način organizacije društva, nego iz cijelog konglomerata društvenih, političkih i ekonomskih okolnosti, koje su Italiju odnijele u savez s Njemačkom. Pritom, Mussolinijev labilni ego i narcisizam sigurno su pomogli u klizanju nizbrdo.

Za razliku od toga, nacizam, koji je način organiziranja nacije, jest bio u svojoj osnovi nasilna, zločinačka ideologija i prirodno je, neumitno, vodio u nasilje i zločin.

Fašizam je jedino mogao biti organiziran u modernom industrijskom, kapitalističkom društvu. Nacizam se mogao razviti skoro na bilo kojem stadiju društva, od prvobitne zajednice do socijalizma.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom