Pogledaj jedan post
Old 23.01.2007., 16:51   #7
par pitanja iz nasljednog

kolege, pomoc
ucim upravo gp, a neke sitnice iz nasljednog mi ne sjedaju bas. mozda ih samo gledam iz krivog kuta pa mi pomozite da ih sagledam na drugi nacin

(ovo se sve odnosi na tekst u knjizi klaric-vedris)
1. kod nasljedjivanja bracnog druga navedeno je da brak mora biti valjan da bi se moglo nasljedjivati, a u slucaju rastave ili ponistenja prezivjeli br. drug ne nasljedjuje, da gubi pravo na nasljedjivanje ako je ostavitelj za zivota 'pokrenuo' razvod, ponistaj...bla bla.
pitanje: sto ako je drugi br. drug pokrenuo postupak razvoda ili ponistenja? je li taj brak valjan dok nije formalno okoncan ili ipak nije valjan?

2. kod nacela prijenosa (zakonsko nasljedjivanje) pise da potomak koji je umro nakon ostavitelja i sam postaje nasljednik i svoje pravo prenosi na svoje nasljednike...
valjda se misli da postaje ostavitelj...?

3. kod odgovornosti nasljednika za dugove pise da nasljednik odgovara do visine nasljedstva i to i svojom i nasljedjenom imovinom (u zakonu to ne pise), a svrha toga je da se nasljednik ne dovede u tezi polozaj od onog u kojem bi bio na nije naslijedio.
pitanje- pa ako odgovara svojom imovinom onda i moze biti u losijem polozaju, ne?

eto
Katrin is offline  
Odgovori s citatom