Pogledaj jedan post
Old 28.12.2009., 13:34   #20
Quote:
Loonatic kaže: Pogledaj post
...stvar je sto eto kao sto rekoh ispadne jeftinije nego da se placa dizajner interijera a cilj je isti.
Sigurno je jeftinije, cilje je dakako isto, ali rezultati su drastično različiti. Dizajn interijera nije samo slika već je vrlo bitan i izbor materijala, tehnička rješenja i način izvedbe, detalji... Čak ako ti vizualno neki prostor savršeno osmisliš bez dobre tehničke razrade ništa od toga. Nivo tehničkog crtača sa srednjom školom koji definitivno zna nacrtati tehničke nacrte i ništa više od toga nije ono što se traži za kvalitetne interijere. Stoga ti opet treba netko tko izvrsno poznaje materijale i moguća tehnička rješenja da bi se to izvelo kako spada. U našem školsko/obrazovno/znanstvenom sustavu to su ili produkt dizajneri ili arhitekti. Ali kako ne postoji nikakva zakonska regulativa tko smije raditi takve poslove isto je moguće i da netko samouk uz naravno puno volje, truda i učenja postane izvrstan dizajner interijera.

No da ne dužim, već pokušam pomoći na prvo pitanje, nisam upoznat da li kod nas postoji studij dizajna interijera. Vani je to dosta čest studij, a ovdje prvi put čujem za takvo nešto u Rijeci. U Zagrebu je situacija takva da je najbolji izbor ili Arhitektonski fakultet ili Dizajn na Arhitektonskom fakultetu i to smjer produkt dizajna. Iskreno rečeno je bih preporučio čistu arhitekturu jer ti daje puno šire predznanje (i ja sam prije dosta godina imao istu dvojbu), a onda se kasnije sam kroz karijeru usmjeriš na interijere. Što se tiče krajobraznog uređenja postoji smjer Krajobrazne arhitekture na Šumarskom fakultetu, a na arhitekturi ćeš također dobiti neko osnovno predznanje o uređenju vrtova ali zaista elementarno te ćeš opet morati sam uložiti dosta truda kako bi se specijalizirao za takvo što.
basrak is offline  
Odgovori s citatom