Pogledaj jedan post
Old 22.12.2011., 23:42   #19
Da smo bili pametni uveli bi u upravu operacijske sustave otvorenog koda (GNU/Linux) na čim je više moguće računala. Trenirali bi i plaćali svoje vlastite stručnjake za daljnji razvoj programa i samog operacijskog sustava. Taj sustav bi nakon nekog vremena, djelomično, mogli prodavati drugim državama. Naši stručnjaci bi mogli pružati usluge održavanja tim drugim državama međutim da su oni na tome i radili.

Naravno, puno je lakše kupiti gotov proizvod kao što je Microsoft, plaćati svake godine licencu za njega i tu i tamo nešto po njemu kliknuti. Najgore kod Microsofta je to što izbaci novu verziju svojeg operativnog sustava koji treba puno više resursa, to jest, jače računalo a pritom ne donosi ništa novo osim uljepšanih ikona na radnoj površini. I tako u krug.

Čemu da naši stručnjaci rade u Hrvatsko kada mogu otići u inozemstvo i raditi za Facebook, Google, SAP i slične.
Zbog čega naši stručnjaci ne bi mogli izraditi nešto ovakvo za našu upravu ?

Raspberry Pi
An ARM GNU/Linux box for $25.
http://www.raspberrypi.org/


Imao sam nekoliko puta priliku raditi nešto u sjedištu županije. Ili je računalo prastaro da se na njemu program otvara par minuta ili je pretjerano što se tiče hardvera. Nije mi baš jasno zbog čega računalo mora imati najzadnji duo core Intel procesor, 4GB memorije, 500GB HDD a na njemu se pokreću uglavnom word i excel. Tu i tamo JuBiTo u svrhu "krađe" radnog vremena.

Također je činjenica, barem iz mojeg gledišta, da se pravi stručnjaci rijetko kada dobe priliku raditi nešto za državnu upravu ili općenito nešto vezano uz državu ( ostavljam i tu mogućnost da sam možda u krivu). Odličan primjer toga je, kao što je netko već gore naveo, E-matica made by King-ICT. Sustav je spor i pada radi nedostatka resursa. Pad sustava radi nedostatka resursa je najveća amaterska greška koju netko može napraviti. Zamislite si što bi bilo kada bi banka imala jedan server koji može obaviti samo 100 transakcija u minuti. Ponavljam , takve greške mogu napraviti samo amateri, a još veći amateri takve greške ne isprave nakon toliko vremena koliko je ta E-matica implementirana.

Na kraju krajeva, imam osjećaj kada bi čak i pokušali krenuti na pravu informatizaciju i to putem otvorenog koda, vrlo brzo bi naš premijer i predsjednik dobili posjet iz američkog veleposlanstva jer neki, za razliku od nas, štite svoje interese.


Edit:

Jedan mali dodatak ako nekoga zanima situacija za obrazovanjem i koliko novca odlazi na razne licence.
http://www.scribd.com/doc/46865708/O...e-otvoreni-kod

Zadnje uređivanje Lucius C : 22.12.2011. at 23:50.
Lucius C is offline  
Odgovori s citatom