Tema: Incest
Pogledaj jedan post
Old 18.10.2012., 02:18   #13
Je li križanje srodnika štetno, nije za raspravu na forumu "povijest", nego "prirodna znanost". Inače, ovo s "5. koljenom" je, kako je odmah kazao Daniel, isisano iz prsta. U Kanonskom zakonu Rimokatoličke crkve zabranjen je u načelu brak bratića i sestrične, to je 4. koljeno, međutim, može se dobiti posebno odobrenje od pape, ako je par dovoljno uporan da pošalje zahtjev i čeka par godina.

Jednom sam malo gledao o tome, privuklo me kad sam čitao "1001 noć" (ima izdanje na hrvatskom, 15-ak knjiga), da se vrlo često spominje da netko zaljubljen u svoju sestričnu. Bratić i sestrična su "na rubu", da se nešto smatra incestom, ovisi o kulturi. Na rubu između "egzogenog" i "endogenog" braka. Mogu shvatiti, u kulturama gdje su braća živjeli zajedno, u jednom rodu, sa ženama i djecom, osim sestara koje su zabranjene za seks, sestrične su djevojčice koje prve poznaš, s njima odrastaš, igrate se... pa se počnete igrati mame i tate...

Malo sam surfao, vidio sam da je u Afganistanu i Pakistanu takav brak vrlo čest, ne da mi se sad opet tražiti ali nije naročiti problem naći. ASTS[*], čak do 10% brakova je između bratića i sestrične. Koliko se sjećam, radili su neka istraživanja o tome postoji li veća učestalost nekih genetskih oboljenja. ASTS, nisu našli ništa posebno.

U Starom Zavjetu, Abram (Abraham) je oženjen svojom polusestrom. Kasniji Levitski zakon to zabranjuje.

Tijekom srednjeg vijeka u Europi, prema nekim zapisima, bilo je dosta brakova i spolnih odnosa bliskih rođaka među seljacima.
___
[*]ASNV = Ako me Sjećanje Ne Vara
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom