Tema: Kuba
Pogledaj jedan post
Old 27.03.2003., 18:11   #15
Kuba 7

Drugo jutro u Trinidadu, nakon sto je i drugi cimer na kratko pozvao neku lokalnu curu u casu. Danas mu nedostaju jedne kratke hlace i cetkica za zube...

Cimeri su se raspizdili i hoce dalje iz grada, na Cayo Coco, koji se nalazi na sjevernoj strani, negdje po sredini otoka. Meni se nastavak druzenja s njima cini malo preopasan, pa odlucujem nazad u Havanu. S vlasnikom case dogovaram taksi za Havanu. Javlja mi da ce taksi doci pred casu u 14h. Nakon rastanka s cimerima vruce jutro provodim setajuci po gradu. Nalazim restoran sa stolovima na terasi u hladu i pogledom na trg. Proslo 20 min dok je konobar dosao da bi se za 20 min vratio reci da treba pricekati jos 20 min jer se piletina jos pripravlja. Treba li reci da sam u podne bio jedini gost u restoranu!?! A neka, ionako sam htio ubiti vrijeme do 14h kad sam saznao da je taksi vec otisao u 13h! Na srecu je to popodne isao i Viazulov bus za Havanu.

Komfor u busu tip-top, bez primjedbi. Jedino sam morao gurati papirnate maramice u otvore za ventilaciju, da se ne smrznem. A putnici u busu koma. Svi bulje kroz prozor ili u neku svoju knjigu, nitko nista ne prica! Sterilno, potpuno drugacije od onoga sto sam dotada dozivljavao! Kako na Kubi imaju tendenciju uniformiranja, niti soferi busa nisu tomu izbjegli. Ikad vidjeli kopilota/pilota aviona sa 3/4 zute trake na naramenicama? E pa Viazulovi soferi imaju 5 ili 6 zutih traka na naramenicama! Valjda nesto kao komandant i zamjenik komandanta autobusa. Po putu stajemo u neku oderi-turista-kafeteriju, gdje kava kosta isto koliko i na pariskom aerodromu...

U Havani uzimam taksi za casu u Vedadu ciju mi je adresu dao vlasnik case u Trinidadu obecavsi da ce javiti da stizem. Jednom tamo, dakako da ljudi nisu imali pojma da dolazim i da im nitko nije nista javio. Srecom su ipak imali jednu slobodnu sobu za 20$. Dok su zapisivali moje podatke, nestalo struje! Kazu, ovih dana nestaje i dolazi desetak puta svaku vecer!

Kako je i u 22h bilo pakleno vruce (25 C, viskoka vlaga), odem kupit limenku pive i prosetati praznim Maleconom. A na Maleconu svakih 100 m policajac! Kasnije cu nauciti da u Havani na svakom bitnom raskrizju stoji murjak. Ima ih *svuda*. Na Maleconu sam sjeo na zid uz more da dokrajcim limenku, ali su mi murjaci s druge strane ceste zvizdanjem i mahanjem dali do znanja da se gubim odatle. A na drugoj strani ceste, pred nekom 10-katnicom svakih 10 m jedan murjak! Kasnije cu saznati sa je doticna zgrada Americka Interesna Sekcija koja djeluje pod zastitom Svicarske ambasade. Ameri imaju u Havani ljude koji biljeze sve brodove koji pristaju u luku i ti brodovi imaju u iduca 6 mjeseca zabranu pristajanja u americke luke, kao posljedica embarga. Ameri imaju takodjer zabranu trosenja novca (dakle de facto putovanja) na Kubi, pod prijetnjom visokih kazni, ali ih to ne sprijecava da dolaze u velikom broju. Kubanci nemaju neki posebni animozitet prema Amerima. Na granici, ako to posebno ne zatrazite, necete dobiti kubanski pecat u putovnicu, upravo zato da se Amerima i slicnima ne stvaraju problemi.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom