Pogledaj jedan post
Old 17.04.2013., 14:15   #10
@leptirica88 , ova pjesma koju si stavila mi je preljepa.

osvrnut cu se malo na prvu pjesmu

Zeleno, volim te zeleno.
Zelen vjetar. Zelen-grane.
Lađu na pučini,
i konja u planini.
Sa sjenom o pasu
ona sanja na balkonu
zelene puti, zelenih kosa,
s očima od hladna srebra.
Zeleno, volim te zeleno.
Pod ciganskim mjesecom
nju stvari motre,
a ona njih vidjeti ne može.
Zeleno, volim te zeleno.


nije mi vrag dao mira i proucila sam malo ovu pjesmu i dobro kaj sam pocela bas s tom, naime lorca je vise puta izjavio da mu je bas ta najdraza pjesma , iako nije nikad nije objasnio o cemu se radi. prica u pjesmi podsjeca na spanjolsku verziju romea i julije.

ne svida mi se hrvatski prijevod bas, jer iako zvuci lijepo pocetak mi bas nema smisla jer se pjesma radi o smrti, mozda i suicidu. znaci zena po koju dolazi ljubavnik , nakon sto ga je dugo godina cekala sama na balkonu vise nema. .( ona sanja na balkonu zelene puti, zelenih kosa,s očima od hladna srebra.) znaci oci od hladna srebra govore da je umrla , kao i to sto je ona zelena (zelene puti, zelenih kosa, zvuci kao da je dekompostirala ) i zato mi hrvatski prijevod zeleno, volim te zeleno nema smisla jer bi znacilo ,da ako ju on voli zelenu da je jos uvijek ziva.

mislim da je zeleno ovdje kao simbol zivota, u spanjoskom que te quiero verde, znaci doslovno da ju zeli zelenu i zato engleski prijevod green i want you green odgovara bolje orginalu, dok hrvatska verzija je lijepa ali nije doslovna.

inace lorca je cesto obuhvacao rome u svojim pjesamama jer bio je fasciniran njihovom kulturom i zato se mozda u njegovim pjesama cesto spominje zelena boja. zeleno ne samo kao simbol zivota, prirode, vec i asociacija njihovu put, koja ima taj maslinasti odsjaj. (ona sanja na balkonu zelene puti, zelenih kosa,)
pjesma je napisana prije gradanskog rata, spominju se zandari koji su vjerovatnu ubili zenu ili se vjerovatno ona bacila s balkona da izbjegne nasilnike. (Žandari od vina pjani udarahu po vratima) isto tako su zandari reprezentativni kao simbol lorcine mrznje prema policiji.
nesto sam procitala da u spanjoslkom zeleno simbolizira, stras ili napaljenost, kao blue u engleskom tugu, ali ne znam dali je to istina.

od pjesme mi je najbolji pocetak, jer uopce ne kuzis o cemu se radi, rijetko kad sam u pjesmi procitala takav kontradiktoran i intrigantan pocetak, tip izjavljuje da voli zelenu boju onda prica o vjetru koji je zelen i zelenim granama. i onda prelazi na brod u pucini, a i tu je jedan konj koji je u planini.
jel pratite?
i onda je tu zena na balkonu, koja je isto zelena i ima zelenu kosu.
najsimpaticniji mi je ovaj konj u planini ,samo ne znam kako da ga tocno tumacim, mozda konj koji je u planini je slobodan i onda je on simbol slobode , a grane i vjetar simboliziraju ceznju i usamljenost.

Zelen vjetar. Zelen-grane.
Lađu na pučini,
i konja u planini
. ()

Zadnje uređivanje kockasta : 17.04.2013. at 14:49.
kockasta is offline  
Odgovori s citatom