Tema: Obveznice
Pogledaj jedan post
Old 23.02.2017., 11:23   #54
Quote:
docc kaže: Pogledaj post
Vidio sad dosta pisanja kako je ulaganje u obveznice sigurno i kako je prinos od 6,5% znatno bolje od onog što čovjek može dobit oročenjem. Išao sam malo računat pa sam došao do zaključka da mi se ne isplati. Može potvrda izračuna, dal ja to dobro gledam:

Znači, gledam RHMF-O-227E.

Pretpostavimo da kupim po 122, i uložim 122 000 kn, odnosno imam 100 000 kn nominalne vrijednosti.
Iz toga mi ispada da imam 6500kn godišnje od kamata, država/grad Zagreb preko poreza i prireza natrag sebi ukradu 780kn/140.4kn. Znači ja na godišnjoj razini dobivam 5579,6kn.
Do isplate natrag nominalne vrijednosti (2022.) imam 6 isplata. Znači 133 477,6 kn na kraju.
Ako gledam dobitak na svemu tomu (133 477,6-122 000)/122 000 = 9.4% na 6 godina, odnosno 1.56% godišnje. Slično je i sa svim ostalim domaćim obveznicama, sve mi to izgleda neisplativo.

Naravno ovaj račun gore je napravljen bez reinvestiranja kamate u istom trenu i također s pretpostavkom da kuna-euro tečaj stoji i naravno da država neće dizat porez dobit od kamata.

Također me strah jačanja kune, a pošto je ovdje nominalna vrijednost 1EUR, to bi značilo da u slučaju jačanja kune neću ni dobit onih 100 000 nominalne natrag, jel to tako ide?

Jel mi jedina opcija da ulovim obveznicu odmah pri izdavanju? Kako se fizička osoba može registrirat da kupi obveznice odmah pri izdavanju?
Eto, baš si lijepo sročio ovaj post. U potpunosti dijelim tvoje razmišljanje. Osobnog sam mišljenja da se ulaganje u obveznice isplati samo onima koji ih mogu kupiti na primarnom tržištu (najčešće uz diskont). Cijena, nakon što se pojave na sekundarnom tržištu, trenutno zauzme razinu koja je izbalansirana s kamatnim stopama na tržištu za oročenu štednju istovjetnog roka ulaganja. Prilike, koje povremeno koristim, vidim kroz ulaganje u obvezničke fondove, koji ulažu u instrumente vezane uz euro, u trenucima rasta eura (što je ove godine izostalo) pa eventualno na tečajnoj razlici, na kratko, štipnuti koji %.

Inače tekstovi tipa:

http://katkapital.com/ulaganje-u-drzavne-obveznice/

su onak, sam da se nekaj piše i izazove kod laika osjećaj manje vrijednosti.

pozz...

eto, baš bi rado da čujemo i neku drugu priču, iskusnih, ulagatelja u obveznice i njihova iskustva pa nas možda razuvjere.
freepepy is offline  
Odgovori s citatom