Pogledaj jedan post
Old 22.09.2017., 21:33   #39
Orak, kuzim sto si rekla, od koga si ucila, no ovaj dio s muskarcima bi se mogao khm, drugacije protumaciti.

Sto se tice napojnica ( odvratne li rijeci isusboze) ovisi od drustva do drustva. U Japanu se smatra uvredom i ako kojim slucajem se zateknete tamo nemojte ostavljati napoj... baksis, sitnis i krupnis ljudima. Cete da ih uvredite.

U Ameriki jebojojpasmater je u nekim zemljurinama joj, tip cak i zakonski propisan ( restorani i rupe koje zovu restoranima), a potpuno je ocekivano i to imaju upisano u masine da das tip. Najmanji je 10%, pa 15 pa tako redom. Znaci moras dati. Mislim, mozes i preskociti, ali onda se jako, jako lose gleda na tebe.
Trebam li napomenuti da mrzim te obavezne tipove? Ne trebam.

Ovo u Hrvatskoj je mis-mas tradicionalnog cascenja ( postara recimo) i zaokruzivanja racuna vise nego li neki dogovoreni tip od 10% ili kojeg li vec kurca palca. Vise je to sitnis koji se ostavi na stolu.
Kad se daje velika manca e to je vec druga prica, daje se u pravilu da se nadmece s drugima za stolom, da se pokaze tko je baja a tko raja i tako. Uglavnovm folklor opet i svugdje.

Ovo davanje 'od oka i situacije' 20 kn kao sto je napravila Pjescana je opet individualna stvar i stvar toplih osjecaja.

Mislim da mi se primjer Japana najvise svidja, oni tip gledaju kao ponizavajucu milostinju. I mi i Amerikanci smo dvije krajnosti. Jebes obe, svaka je neugodna na svoj nacin.
Luneta is offline  
Odgovori s citatom