Pogledaj jedan post
Old 15.07.2012., 10:47   #73
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Teško je uspoređivati JNA od 2. rata do 1990. i ono što se u njoj počelo dešavati nakon toga.

Da i u ranijem periodu postoji problem političke indoktrinacije, komunizama ... i tako to ... ali gledano s čisto vojne strane, po pitanju obuke i odgoja ta vojska (JNA) je bila u većini stvari ispred onoga što smo imali u HV.
Možda još u samim početcima, tijekom ratnih godina, su sama obuka i vojni rok u HV bili čemu, ali nakon toga prisutno je stalno srozavanje, kako trajanja, tako kvalitete po svim segmentima.
Ja govorim o mom boravku u JNA a to je Ožujak 1991 - Listopad 1991.
Taj period mi je bio iznimno stresan nas Hrvatske ročnike su gledali kao nepouzdane vojnike(zapravo i bili smo in nepouzdani)jer nam je nervoza izvirala na sve strane.
Teško je bilo mladom čoviku u takvim okolnostima i okruženju glumit zadovoljnog i sritnog vojnika,još ti svaki dan pumpaju glavu Hrvatska
ovakva Hrvati onakvi,jednostavno nismo imali ravnopravnost kao ostali vojnici.
U vojarnu pristižu rezervisti tada se stanje drastično pogoršava,disciplina popušta nervoza se pojačava JNA postaje sve više Srpska.
Telefoni sa Hrvatskom isključeni ništa nemoš doznat,totalna nesigurnost pucaš po šavovima,a neznaš šta ti je činit jer si daleko od bilo koga ko ti može pomoć.
Ostali smo prepušteni sami sebi,družili smo se samo s Hrvatima i Albancima.Ostali smo bez novca ono malo što smo imali dilili smo ga međusobno ko pravi prijatelji zatečeni u nevolji,novac od kuće isto nismo mogli dobit sve je bilo u prekidu.

Stalno se išlo na kratke prekomande po Kosovu i južnoj Srbiji(bio sam vozač) pa sam stalno voza vojsku na vježbe gađanja i na poznati Krivolak.

Kad su nas postrojili u Listopadu 91 strpali u autobuse i odvezli u Tetovo,tu s nama popunjavaju njihovu vojarnu i već sljedeće noći pod uzbunom putujemo kako kažu u oslobađanje Hrvatske.
Koji osjećaj je to bio,šok šalju nas da budemo osloboditelji Hrvatske od Hrvata.Dogovorili smo se da moramo pobić, barem provat pobić bez obzira kako ćemo proć prilikom bjega jer su mnogi pohvatani i onda gadno najebali. Pobigli smo 40 km prije Hrvatske granice,bjeg nam je bio zajeban ali smo svi koji smo pobigli tada i uspili u tome nisu nas uhvatili.
Glupo je bilo slat HR ročnike u JNA u Ožujku 91,i u Lipnju 91. rat je već počeo a mi idemo neprijatelju u ruke,gledajuć s moje strane to je bio propust ondašnje vlasti,svi smo prošli slično,mnogi su došli kući narušena zdravlja,neki ranjeni,a bilo je i poginulih na krivoj strani.
Vode se kao neprijateljski vojnici i ne mogu ostvarit prava na normalni život.

za primjer napišite na google-u IVICA KERUM sudbine Slobodna Dalmacija pa pročitajte i komentirajte to.
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom