Pogledaj jedan post
Old 23.10.2017., 08:06   #2128
Quote:
Veritas6 kaže: Pogledaj post
Poštovani, molim informirane pravnike ili osobe da mi pojasne sljedeću situaciju...

Situacija- suvlasnik kuće (sa zajedničkim dvorištem), kuća podijeljena na tri etaže ili kata, meni pripada dva od tri kata (čisto vlasništvo), drugom suvlasniku jedan kat.
Moglo bi se reći da sam suvlasnik 2/3, a toliko i u idealnim dijelovima zajedničkog dvorišta.

Susjed želi proširiti svoj kat za dodatnih 10-ak kvadrata, traži moju i susjedovu suglasnost (kuće do).
Nemam ništa protiv, međutim sa proširenjem i preinakama dolazi i do promjene udjela u zajedničkom dvorištu- ja bi izgubila poprilično, a susjed besplatno dobio.

Kako to spriječiti? Da li vrijedi sklapanje nekog međuvlasničkog ugovora da se zadržava postojeće stanje kvadrature zajedničkog zemljišta ili to baš nije sigurno (ako bi zakon bio jači od ugovora, a on podrazumijeva suvlasnički dio dvorišta prema novonastaloj kvadraturi stana)?
Postoji li način da proširenje susjeda ne ide na uštrb mog suvlasništva u dvorištu?

Hvala, znam da pitanje baš i nije jednostavno.
Pitanje je jednostavno, nejasne su neke druge stvari koje ovaj čas nisu bitne.
Osnovno je da na toj parceli vi jeste susjedi, ali ste i suvlasnici u nekom udjelu. Dakle, ovo što ti sam sebe izjednačavaš sa susjedom koji je vlasnik kuće do, u postupku kojim se njemu odobrava gradnja, je potpuno krivo.
Naime, za dogradnju 10 kvadrata (vjerojatno u prizemlju) mu treba građevinska, a za građevinsku mu trebaju potpisi svih vlasnika zemljišta na kojem će graditi (zakon o gradnji), kao i potpisi svih suvlasnika zgrade (zakon o vlasništvu...). Ovjereno kod bilježnika.
Položaj dogradnje i njezin odnos prema postojećem i budućem vlasništvu riješite kroz geodetski elaborat, koji će se izraditi u sklopu dokumentacije za građevinsku. Opet treba tvoj potpis.
Dakle, bez tvoje suglasnosti nema dogradnje, a odnos u vlasništvu zgrade najvjerojatnije će odrediti i odnos u vlasništvu parcele. Kako ćete riješiti da on kroz dogradnju ima više, a ti manje, to je stvar dogovora i u konačnici dobrosusjedskih odnosa te vjerojatno i malo cjenkanja. Uz puno dobre volje s obje strane, jer kad (ako) krene dograđivanje, to će značiti smetnju za sve korisnike zgrade barem godinu dana.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom