Pogledaj jedan post
Old 13.01.2017., 23:43   #124
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Poanta je spriječiti ekstremizam dok se može spriječiti u suprotnom slijedi totalitarizam.
Mislim da je ovo citirano najopćenitiji odgovor na pitanje što Nova europska desnica hoće.

Po njoj su ideologije liberalizma i marksizma/komunizma, koje su dominantno obilježile 20. st., iznevjerile čovjeka i dovele do krize suvremenog zapadnog društva, pa je rješenje u novom pristupu koji će sintetizirati ono najbolje od tzv. desne i lijeve misli.

Za nju je komunizam nastao kao posljedica nedosljednosti u provedbi liberalnog načela jednakosti, točnije, jednakih mogućnosti, jer je liberalizam pao na važnom pitanju gospodarske nejednakosti. Kako se to nije promijenilo ni nakon pada SSSR-a, za očekivati je pojavu nekog novog, još strašnijeg oblika totalitarizma nego što je to bio komunizam, a to je moguće izbjeći jedino (pravodobnom) uspostavom društvenih odnosa na sasvim drukčijim načelima od onih na kojima počiva liberalizam. Ukratko, traži se radikalna promjena načela mišljenja, odlučivanja i djelovanja, pri čemu bi moderni individualizam, egalitarizam, ekonomizam i univerzalizam trebali završiti u ropotarnici povijesti.

Nadam se da sam dobro pohvatala bit njihovih ideja (još čitam Sunićevu knjigu). Bez obzira na eventualno neslaganje sa pojedinim idejama, mislim da ne griješe u pretpostavci oko nužnosti stvaranja nove društvene (kulturne, političke i ekonomske) paradigme. Kriza je preduboka da bi se mogla popraviti kozmetičkim zahvatima, a bezuvjetna vjera u liberalizam kao kraj povijesti se čini besmislenom nakon protekla dva svjetska rata (isto vrijedi i za marksizam jer je potpuno podbacio u praksi).
saurus is offline  
Odgovori s citatom