Pogledaj jedan post
Old 24.01.2003., 18:46   #10
Quote:
Uranus kaže: Samo o Isusu, ako se ne varam, Kuran govori kao o Mesiji, pomazaniku Božjem koji je navješten i u Starom Zavjetu, a to se ne kaže za ni jednog drugog vjerovjesnika. Ali mnogi Muslimani tu činjenicu jednostavno zanemare.
Uranus,
na takve odgovore vjerskim cjepidlačenjem bi svaki musliman mogao tebi dati ovakav protuodgovor: "A zašto je onda Muhammed a.s. poslan nakon Isusa a.s., ako je Isus dovoljan i ako je Qur'an nepotreban..." i slično. No, to nisu moje metode. Svako je za sebe odgovoran koliko razlučuje istinu od nestine... U islamu je poštivanje svih poslanika imperativ, i ja nemam ništa sa tim što bi Isusa povlašćujete iznad drugih poslanika. Nama je drugačije rečeno:

"Mi ne izdvajamo nijednog od poslanika Njegovih." (Qur-an časni, 2:285)

Mi muslimani, dakle, Isusa posmatramo kao vjerovjesnika, jer prema našoj Knjizi se smatra djelom nevjerstva, vjerovati da je Isus Bog, ili da je jedan od trojice (jedno sa Bogom, i slično), ili da je dijete od Boga. U našem Pismu ima toliko mnogo stavaka o tome, da je jednostavno uzaludno da nama muslimanima objašnjavate kako je "i po časnom Qur'anu Isus iznad drugih poslanika..." i slično, jer mi po tom pitanju slijedimo Qur'an koji je sasvim jasan. A on veli:

5:17. Nevjernici su oni koji govore: "Bog je – Mesija, sin Marijin!" Reci: "Ko može spriječiti Boga da, ako hoće, uništi Mesiju, sina Marijina, i majku njegovu, i sve one koji su na Zemlji? Božija je vlast na nebesima i na Zemlji i na onome što je između njih; On stvara što hoće, i Bog sve može.

Ili druge stavake:

5:72. Nevjernici su oni koji govore: "Bog je – Mesija, sin Marijin!’ A Mesija je govorio: "O sinovi Izraela, klanjajte se Bogu, i mome i vašem Gospodaru! Ko drugoga smatra Bogu ravnim, Bog će mu ulazak u raj zabraniti i boravište njegovo će pakao biti; i nevjernicima neće niko pomoći.

5:73. Nevjernici su oni koji govore: "Bog je jedan od trojice!" A samo je jedan Bog! I ako se ne okane onoga što govore, nesnosna patnja će, zaista, stići svakog od njih koji nevjernik ostane.


Dakle, draga Uranus, uzalud je! Samo možeš biti ili ne biti muslimanka (sve u skladu sa tvojim slobodnim izborom) i to je sve... Ako si muslimanka onda slijediš Qur'an časni, i ono što je on rekao o svemu, pa i o Isusu:

5:75. Mesija, sin Marijin, samo je poslanik – i prije njega su dolazili i odlazili poslanici -, a majka njegova je uvijek istinu govorila; i oboje su hranu jeli. Pogledaj kako Mi iznosimo jasne dokaze, i pogledaj, zatim, njih kako se odmeću.

Muslimanka ne može vjerovati Kršćansko učenje o Isusu kao Božijem sinu, ili o Isusu kao Bogu, ili o Isusu, kao jednome od trojice, i slično, jer to je sve plod skretanja sa puta istine prvih kršćana:

5:77. Reci: "O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte u vjerovanju svome, suprotno istini, i ne povodite se za prohtjevima ljudi koji su još davno zalutali, i mnoge u zabludu odveli, i sami s pravog puta skrenuli!"

Qur'an časni poziva sljedbenike Biblije da napuste takve zablude i da napuste svoju oholost, i da vjeruju u jednog Boga..

5:171. O sljedbenici Biblije, ne zastranjujte u svome vjerovanju i o Bogu govorite samo istinu! Mesija, Isus, sin Marijin, samo je Božiji poslanik, i Riječ Njegova koju je Mariji dostavio, i Duh od Njega; zato vjerujte u Boga i Njegove poslalnike, i ne govorite: "Trojica su!" Prestanite, bolje vam je! Bog je - samo jedan Bog, - hvaljen neka je On! – zar On da ima dijete?! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji, i Bog je dovoljan kao zaštitnik.

I samom Isusu neće biti teško priznati da je Božiji sluga:

5:172. Mesiji neće biti zazorno da prizna da je Božiji sluga, pa ni andjelima, Njemu najbližim. A one kojima bude zazorno da se Njemu klanjaju, i koji se budu oholili, Bog će ih sve pred Sebe sakupiti.

Eto, ovo je sve jako jasno a ti reci ima li ovdje neka laž, i je li ovo što sam citirao iz Qur'ana "umanjivanje Isusa". Ako prihvataš onda prihvataš, ako ne, onda ok, ali reci šta ovdje ima teško za vjerovati.
Shady is offline  
Odgovori s citatom