Pogledaj jedan post
Old 12.02.2004., 16:10   #3
Quote:
njasa kaže:
ove okruglice bi se dalo napravit. a mozes ti nama neupucenima rec sta je to zone prehrana? jel to neka djeta? ili samo pravilna ishrana?
tenx!!!
Samo kratko danas, jer ne stignem
Radi se o načinu prehrane prema pravilima Zone kako ju je nazvao dr. Barry Sears, koji tvrdi da sva hrana koju unosimo u organizam djeluje na ravnotežu hormona što utječe na naš cjelokupni metabolizam, zdravlje...
Obroci se prema pravilima Zone kombiniraju tako da su u svakom zastupljeni svi makronutrijenti: ugljikohidrati, bjelančevine i masti u omjeru 40:30:30. Na taj način se postiže ravnoteža tzv. eikosanoida iliti superhormona.
Ovakav omjer makronutrijenata osigurava pravilan metabolizam, optimalnu težinu, optimalnu razinu energije, nepostojanje osjećaja gladi i još toga, ali zahtijeva određenu disciplinu, npr. obroci se moraju uzimati u razmaku od 4 do 6 sata i svaki obrok mora imati zastupljene sve makronutrijente.
Ima tog JOOOOŠ ali sad nemam vremena.

Knjigu ćeš sigurno naći u knjižnicama, ima i Hrvatska kuharica u Zoni dr. Vanje Grbac Gredelj, a u algoritmu cijela serija od dr. Searsa, što prevedeno na hrvatski, što na engleskom.

Ja sam sklona debljanju i još od srednje škole nastojim paziti što jedem, kretati se dovoljno...

Ogroman problem koji se javio kad sam počela raditi čisti uredski posao bez mnogo kretanja bio je da sam bila non-stop gladna, uza sve one jabukice, salatice, žitarice i slično. Svaka tri sata ko mala beba - rušim se u nesvjest.
Naime nagli pad inzulina meni je bio pad na pod!
Otkad sam počela hraniti se prema pravilima zone i, napominjem, ništa ne slijedim slijepo do u posljednji detalj, nemam osjećaja gladi koji je po pravilu bio popraćen i vrtoglavicom, tipičnom ženskom živčanočom i željom da nekoga ubijem...
A kile odlaze.
I, sve smiješ jesti, samo paziš na omjere.
Ajde, moram ići, sutra više o tomu ako te zanima.

Bok svima!
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Odgovori s citatom