Pogledaj jedan post
Old 04.12.2008., 17:43   #1
Exclamation Beta-hemolitički streptokok grupe B [Streptococcus agalactiae] (BHSB)

Evo pored e. colli na brisu cervixa mi je nađena i ova bakterija o kojoj nemam pojma, googlanjem sam vidjela da nemamo kvalitetnu temu o njoj, bar ne na ženskom zdravlju, a i pošto je jako opasna volila bih da podjelimo iskustva, tko je imao, izliječio, jel od prve pravim antibiotikom itd... posebno me zanima šta je s muškarcima, jer se bojim reinfekcije, i muž i ja ćemo piti isti antibiotik koji mi je po antibiogramu određen, ali je li to dovoljno???
Posebno sam se zabrinula jer vidim da se novorođenče može inficirati u maternici ili prilikom poroda što može izazvati ozbiljne probleme kasnije, a želim što prije raditi na bebi i čak sam malo radila već (mada aljkavo) pa sam se sva zaledila kad sam ovo vidjela.



Streptococcus agalactiae = BHS grupa B = BETA HEMOLITIČNI STREPTOKOK GRUPE B

Ova bakterija naseljava gastrointestinalni trakt, genitourinarni.
Prisustvo ove bakterije ima ozbiljnu prognozu kod trudnica novorođenčadi i ljudi sa smanjenim imunitetom. Danas se dobro liječi penicilinom pa ako se prepozna na vrijeme nema opasnosti. Kod žena izaziva svrbež,peckanje, vaginalni iscjedak,sluznica bude jarko crvena i osjetljiva. Kod novorođenčadi,može postojati bakteriemia, pneumonia, endokarditis, meningitis, osteomijelitis, bolesti kosti, zglobova, mekih tkiva. Kod ljudi sa smanjenim imunitetom smrtnost je 15 - 32 %
BHS gr B se prenosi između ostaloga i spolnim putem pa se moraju testirati oba partnera, a i istovremeno liječiti. Kod muškaraca izaziva upalu prostate, mjehura, spolovila iz vana.
Muškarcima se radi test iz urina i iz ejakulata.
http://www.zdravljeizivot.com/forum/...p?TopicID=8094


...je značajan nalaz kod trudnica.
Ova bakterija može izazvati ozbiljne komplikacije kod novorođenčeta bez obzira da li trudnica ima kliničke simptome upale ili je njoj to samo kolonizacija. Stoga se preporuča u zadnjem trimestru trudnoće napraviti «screening» na Streptococcus agalactiae radi eventualne terapije pri porodu (1).
http://www.hcjz.hr/clanak.php?id=12870&



STREPTOKOKI

OPĆENITO
Gram pozitivne ovalne ili okrugle bakterije (koki)
Promjera od 0,8-1,0 mikrometara
Mogu biti složene ili u paru ili su povezane u duge lance ovisno o uvjetima u kojima se nalaze
Neki streptokoki su dio normalne ljudske flore dok neki uzrokuju bolesti.
Fakultativni su anaerobi, katalaza negativni, nepokretni i nesporadični.
Metabolizam im je fermentativan a glukozu razgrađuju do mliječne kiseline te ih zato nazivamo bakterijama mliječne kiseline.
U rodu ih ima oko 20ak a najvažniji za čovjeka su S.Pygenes i S.Pneumoniae

KLASIFIKACIJA STREPTOKOKA
Streptokoki se klasificiraju na temelju hemolize na krvnom agaru. Hemoliza je sposobnost nekoga organizma da uništava eritrocite.
Razlikjemo više vrsta hemolize:
Alfa hemoliza- kada se razgrađuje samo hemoglobin ali eritrocit ostaje čitav, u takvom stanju se pojavljuje žuti pigment na agaru.
Beta hemoliza- je potpuno uništavanje eritrocita
Gama hemolia- nema hemolize

STREPTOCOCCUS AGALACTIAE

To je betahemolitički streptokok serološke skupine B.
Prije je bio uzročnik bolesti samo kod životinja no sada su se pojavili i sojevi koji uzrokuju neonatalne i postnatalne infekcije u čovjeka. Ima sve karakteristike streptokoka ali njegova je specifičnost u tome da ima antigen B.
Habitat mu je uglavnom u ženskom spolnom sustavu ali može se pronaći i u probavnom i u orofarinksu ljudi. Novorođenče se može inficirati in utero ali i nakon rođenja te za vrijeme prolaska kroz rodnicu. Ukoliko se inficira dijete, može dobiti meningitis.
Osjetljiv je na penicilin a kod alergije na njega i kod težih oblika meningitisa koristimo za terapiju kloramfenikol.

http://209.85.129.132/search?q=cache...&ct=clnk&cd=11




BHS B
INFEKCIJA TRUDNICA
BETA HEMOLITIČKIM STREPTOKOKOM GRUPE B
(Streptococcus agalactiae - grupa B)
 
Beta hemolitički streptokok grupe B (Streptococcus agalactiae grupe B, ili najkraće BHS B) je najznačajniji uzročnik bakterijske infekcije, koja je povezana s bolešću ili smrću novorođenčeta.
BHS B se prenosi od kolonizirane majke na dijete prije ili za vrijeme poroda. Rani početak BHS B infekcije novorođenčeta može rezultirati vrlo teškim infekcijama, kao što su sepsa, meningitis, pneumonija.
Oko 25% žena je kolonizirano s BHS B. Nalaz BHS B bakterije ne znači da su loše higijenske navike, niti da bolujete od spolno prenosive bolesti. Infekcija ne nastaje preko hrane, vode ili spolnim kontaktom. Ona nastaje spontanim prelaskom na tijelo iz okoline.
Iz tih razloga preporučuje se provoditi probir trudnica od 35.-37. tjedna trudnoće. To uključuje uzimanje obriska sa područja rodnice i predjela oko analnog otvora. Uzimanje obriska nije bolno, a dobiveni materijal se šalje na mikrobiološku analizu. U slučaju pozitivnog nalaza na BHS B, ordiniraju se antibiotici za vrijeme poroda. Ordiniranje antibiotika prije poroda nije potrebno.
http://www.gynenova.hr/aktualno.php?...d=100&pageno=1
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom