Tema: Češka
Pogledaj jedan post
Old 15.09.2009., 11:27   #2
Quote:
ico rotterdam kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Molim Vas da mi netko kaze općenito o životu u Pragu-cijene,ljudi,noćni život itd....

Za 2 tjedna idem studirat gore i dosta sam se raspitivao o Pragu ali bih i volio cuti i priče o ljudima koji zive ili studiraju/rade tamo kao stranci

Da li ima Hrvata u Pragu?
Hvala unaprijed na informacijama...

Ja zivim u Pragu, nedovoljno dugo za neke konkretnije odgovore ali ponesto ipak mogu reci...
Cijene odjece i hrane su manje vise kao u Hrv., stanovi za iznamljivanje su skuplji, dosta je popularno iznamljivanje velikih stanova od strane veceg broja ljudi, studiranje se cini puno interesantnije nego u Hrv., vece mogucnosti za razmjenu studenata - to je kod njih gotovo pod obavezno, kulturni zivot na vrlo visokoj razini, kazalista, muzeji, galerije... su na svakom koraku i Cesi ih zbilja masovno posjecuju, nocni zivot po mjeri studenta. Pozitivno je sto ima dosta stranaca, Cesi kao Cesi, u mom slucaju, nisu se pokazali otvorenima. Hrvata vjerojatno ima, ja jos nisam upoznala niti jednoga, ali imala sam prilike recimo rjesavati neke stvari preko konzulata i tamo su svi vrlo korektni (za razliku od onih u Parizu recimo). Zdravstvene usluge kako gdje, privatnici u zdravstvu su u odnosu na privatnike u Hrv dosta jeftiniji. Ono sto se meni nije svidjelo je jos uvijek velika preopterecenost komunizmom, sve sto ne funkcionira krivi su komunisti, ok, ne mozes ih kriviti kad skuzis koliko su ih stvarno unistili, ali ipak, bilo bi vrijeme da se krene . I ne svidjaju mi se tete u trgovinama, nauredne, i namrgodjene - uglavnom - no i za to su krivi komunisti . Eto , toliko od mene, kazem nisam dugo tamo, zapravo jesam, ali drugim sam se stvarima bavila pa mi je integracija bila malo usporena. Uskoro se vracam sa godisnjega i mislim da cu zapravo tek sad poceti zivjeti kako spada tamo...
Straty is offline  
Odgovori s citatom