Pogledaj jedan post
Old 11.05.2011., 21:32   #58
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
A nemam linq, to sam pročitao u novinama, mislim da je Strait Times, al sad da me ubiješ ne mogu naći taj članak.

Al zanima me čisto hipotetski, što bi to moglo značiti da netko u Singapuru (jakom financijskom središtu) njuši mogući pad dolara? Zavjera ili...
Pa dolar je pao preko 20% u zadnjih godinu dana. Možda si čitao neki stari članak?

Trenutno dolar raste prema euru.

Ja nisam neki stručnjak koji bi razlagao razloge zašto valuta pada ili raste (eto, vidjela sam ovdje Somieda, pa možda on može obrazložiti aktualna događanja s eurom), ali onako zdravorazumski zaključujem da je euro dugoročno neodrživa valuta, ukoliko ne postoji centralna fiskalna vlast. Jer ne može do vijeka netko stvarati (npr. Njemačka), a netko drugi nekontrolirano trošiti (npr. Grčka), osiguravati 14. plaću i slične besmislice.

Prije nekoliko tjedana sam na BBC-u gledala interview s dvojicom EU parlamentaraca (jedan je bio Nijemac, za drugo se ne sjećam) koji su zapravo i najavili takvu inicijativu, dakle da jedino zemlje koje prihvate središnju fiskalnu vlast mogu ostati u eurozoni. Biti će zanimljivo pratiti razvoj tog scenarija, posebice u kontekstu (mogućeg) ulaska Hrvatske u EU. Kad nam umjesto željenih novaca spiče sve ono što smo odavno trebali sami učiniti: rezanje proračuna na razinu od prije 10 godina.
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom