Pogledaj jedan post
Old 14.05.2011., 18:52   #51
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Apostoli su bili zaređeni svećenici. Kao što i sam navodiš u biblijskom citatu. Isus je došao, rekao mir vama i dahnuo u njih te im rekao: primite Duha Svetoga. Gdje ćeš većeg prikaza od toga kad sam Isus (da podsjetim-Bog) daje Duha Svetoga (da podsjetim - Boga) dakle samog sebe ljudima koje je sam pozvao. Dakle poprilično je jasno da je to rekao posvećenim ljudima i to ne od drugih ljudi nego od samog sebe, sam ih je posvetio, tako da im da sama sebe.

Jedno pitanje za tebe, što misliš zašto je Isus uopće rekao tu rečenicu: "Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im."? Zašto je to rekao baš apostolima, baš onima koje je sam odabrao i imenovao?

Zašto nije tako nešto rekao recimo u govoru na gori? Tada bi "tvoja" priča bila razumljivija?


Teško da bi se i s ovime mogao složiti. Svećenik je posvećena osoba, Isus je samo svećenstvo. Prvi uzor kojeg svećenici moraj sljediti. On kako je pozvao apostole i ostale učenike osobno uživo, tako ih i dan danas poziva i pita bili htjeli krenuti za njim.

Evo što misliš o ovome?
Ispričavam se da sam ti razdijelio tekst, ali ne mogu(ne znam) quotati, pa će ovako biti pregledljivije.

Prvo o apostolima kao " zaređenim svećenicima". Tvoja tvrdnja je labava iz par razloga:
1. Apostoli kao takvi su jedinstveni, imaju posebnu, apostolsku službu, jedinstveni su u povijesti crkve. Nisu bili niti svećenici , niti biskupi, a bome ni pape. Njihov jedinstveni položaj vidimo u Otk.21,14:" I zidine gradske imaju dvanaest temelja, a na njima imena dvanaestorice Jaganjčevih apostola".
2. To što je Isus dahnuo u njih, uopće ne mora značiti da su s tim činom postali svećenicima. Oni tada nisu ni primili Duha Svetoga u punini, što je vidljivo u Lk.24,49 i Dj.1,4,5,8, gdje se o dolasku Duha Svetoga još govori kao o budućnosti. Iz Ivana 7,39 jasno se vidi da Duh Sveti ne može doći u njegovoj punini dok se Isus ne proslavi, to jest, dok se ne vrati u Nebo.
3. Da podsjetim, tom prilikom nisu bili prisutni samo apostoli, nego i drugi učenici, a među njima i žene (jesu li i one postale svećenici, odnosno svećenice? Lk.24,33)

Mislim da ne bi trebalo( barem na Biblijskoj osnovi ) izjednačavati današnji sustav svećenstva sa apostolima koji su bili odabrani od samog Gospodina nakon duge molitve.

1.Pet.2,9:" Vi pak ste rod izabrani, kraljevsko svećenstvo, sveti puk..."
Što za tebe znači ovi stihovi? Misli li tu Petar na neki svećenički-biskupski sustav? Zašto je teško prihvatiti činjenicu da smo svi mi izabrano svećenstvo? Ili prihvatiti činjenicu da je jedino Isus taj koji je Velikosvećenik-koji nam je jedini posrednik sa Ocem?
Problem je kad se ubacuju "primjeri# tipa poštara ili dostavljača- ne bi li mi svi trebali direktan odnos sa Ocem? Kada molimo, ne molimo prvo svećeniku nego direktno Bogu. Zašto to isto ne bi vrijedilo sa obrnute strane- da i Bog ima moć opraštanja direktno bez posrednika?
sivko5 is offline  
Odgovori s citatom