Pogledaj jedan post
Old 07.10.2003., 00:56   #4


Super.

Ja sam se posljednjih tjedana raspitivao za cijene solarnih sustava. Tu uglavnom mislim na dva, od tri osnovna tipa komercijalno dostupna u Australiji. Jedan je samo kolektor za grijanje tople vode, a drugi je PV sustav za generiranje elektricne energije. Na zalost, cak i sa drzavnom financijskom potporom, kupovina takvih sustava je jako skupa. Ja u ovoj kuci, u kojoj sam sada, necu zivjeti dovoljno dugo, da bi mi se isplatilo ugraditi tako nesto.

PV sustav od 1,5kW, kosta A$ 22,000 (oko 13 tisuca eura), a mali kolektor i spremnik za grijanje vode, kosta A$ 8,000.

PV sustav u navedenoj cijeni ne ukljucuje akumulatore, niti konvertor iz istosmjernne u izmjenicnu struju napona od 240V. Ta oprema bi kostala jos dodatnih 6 somova dolara.

PV sustav od 1,5kW, u ljetnim mjesecima, u Sydney-u, po sasvim suncanom danu moze proizvesto do 7,5kWh elektricne energije. U zimskim mjesecima moze proizvesti do 3kWh energije. Ljetni kapacitet je vise nego dovoljan za prosjecno kucanstvo, ali je limitiran sa maksimalnom izlaznom snagom, tako da se ne moze koristiti za pogon klima uredjaja. Dodatna mana PV sustava je sto silicijske plocice sa vremenom pocnu proizvoditi sve manje struje. PV kolektori se moraju zamijeniti nakon 10 godina upotrebe. Iako je to sada jos jako skupo, vjerujem da ce razvoj tehnologije i masovna proizvodnja pozitivno utjecati na cijenu suncanih kolektora. Uskoro se kod nas pocinju solrane celije i masovno proizvoditi za izvoz. Ocekuje se da ce se godisnje proizvesti do 50MW solarnih celija.

Sustav za grijanje tople vode sastoji se od relativno malog kolektora i spremnika za toplu vodu, koji je instaliran na krovu. Meni se ne isplati ugradjivati takav sustav, jer za toplu vodu koristimo sustav koji grije vodu samo tokom noci, odnosno, prikljucen je na "nocnu struju". Kod nas ne postoje dvotarifna brojila, vec 2 potpuno autonomna sustava za dostavu energije. Nocna struja se dostavlja izmedju 11 na vecer i 6 u jutro.
__________________
Up from Earth's Centre through the Seventh Gate I rose, and on the Throne of Saturn sate,
And many Knots unravel'd by the Road; But not the Master-Knot of Human Fate.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom