Tema: Taekwondo
Pogledaj jedan post
Old 09.09.2003., 00:39   #15
Quote:
cemo kaže:
[B]1. znam da ima vjestina koje se bave svim i svacim ali ako mislis da ces na jednoj vjestini koja se bavi svime doci do nekog visokog stupnja onda se varas. onda ti je bolje otici u beograd u vale tudo skolu pa se kolji laktovima u glavu ako oces. ekipa iz mma bi trenirala te vjestine da su tako dobre, ali oni zato treniraju box, kickbox, hrvanje i jujitsu. bolje je iz svake vjestine pobrati najbolje tehnike i dobro ih nauciti nego misliti da ce neki hapkido sensei 4dan znati hrvanje bolje od hrvaca, judo bolje od judasa i kickbox bolje od kickboksaca, i jos sve to "znanje" prenjeti na tebe!]
Rang nije ni bitan (bar meni).
Ne uvjeravam nikoga ni na što, samo kažem da takvih vještina ima i da sam ja osobno pristaša takvih - kompletnijih vještina, ali to sam samo ja.

A vezano za ovo - hrvanje bolje od hrvača, boks bolje od boksača,...Pa naravno da je to nemoguće. Kako bih ja znao hrvanje bolje od hrvača, judo od judoke? Pa ja ne treniram TE vještine. Mislim da je besmisleno to i pokušavati. Umjesto toga, konkretno Bujinkan ima SVOJA bacanja, SVOJE udarce nogom,...
Tko kaže da judo jedini radi bacanja, kickbox jedini udarce nogom? Pa judo je praktički nastao iz jujutsua, a jujutsu se konkretno radi kod nas.

Laktovi u glavu...kod nas se konkretno fingiraju kad se rade u glavu, u tijelo ne. Isto i za koljena. Dosta se udara, ali se i pazi.

A zašto MMA ekipa ne trenira to i zašto netko iz tih vještina ne ide na MMA, rekao sam. MMA je prilagođen drugim vještinama. Ali važnije je to što u svim ovim vještinama koje sam spominjao natjecanja ne postoje. Uvođenje natjecanja bi osakatilo vještinu, ograničilo bi ju, jer bi se vježbalo samo ono što donosi bodove na natjecanjima.
A za MMA ti ne treba poznavanje tih vještina. Tamo ti treba masa, dobar rad ruku npr. iz boksa, dobar rad nogu iz kickboxa te ako to spojiš sa borbom na podu, posebno polugama iz bjj-a (a još nisam vidio nekoga tko sve to ima) spreman si za ring. Šta će neki takav borac gubiti vrijeme vježbajući tehnike sa oružjem, npr. Ove su vještine prekompleksne za takve turnire i ne isplati se vježbati sva ta raznolikost kad ti je za MMA (realno) potrebno po par zahvata na podu (specijalki) a slično vrijedi i za ruke i noge, kao što i sam kažeš.

Natjecanje je sport, ove vještine nisu tome namijenjene, to je sve.

Pozdrav,
Hrvoje.
hrvoje_1 is offline  
Odgovori s citatom