Pogledaj jedan post
Old 02.11.2003., 08:28   #48
I nema odgovora na Kuranov sukob sa znanoscu ili mozda ElKalem i Adura ne znaju engleski??

Evo jos jednom pitanja

- In Surah 23:14, the embryo is said to be formed from a joining of the sperm with a clot of blood.
This incorrect view entirely ignores the equally important presence of the female ova (egg), and the process of fertilisation which occurs between the egg and the sperm.

Dakle, Allah je krivo rekao da se embrio formira od sperme i "clot of blood". Stovise je clot of blood ZENSKO JAJASCE!!! Dakle, Kuran (Allah) se vara!!!

Dalje mi se neda prevoditi pa izvolite sami:

- In Surah 18:86, the Qu'ran says that a traveller sees the sun sets in a spring of murky water, and in 18:90 this same traveller finds the specific point at which the sun rises. We know, of course, that the sun does not set into a murky spring of water, and further that the earth is not flat, which is presupposed by the finding of specific places where it rises and sets.

(za ovo gore mi Adura stavio spojnicu gdje se na dvadeset procitanih odgovora niti jednom rijecju to ne opovrgava nego mlati prazna slama o drugim stvarima.) Daj ba Adura odgovor, nemam vremena izcitavati kilometarske topice i nadat se, da 150-ti odgovor topica sa one tvoje spojnice ima odgovor na ovo gore.


- In Surah 51:49, the Qu'ran claims that Allah made everything in pairs. However, we know that there are several species of plants, animals, and monerons which reproduce asexually through parthenogenesis, and which have only one gender, or really no gender at all.

Adurin odgovor:

Quote:
I od svake stvari stvorili smo par, da biste se vi poučili.
Ovdje se ne govori o spolovima zivih bica, vec o spolovima 'vama nepoznatih stvari',gdje 'stvari' ne ukazuju na 'zivo' bice odnosno spol.
Dio ajeta 'od svake stvari' znaci od 'svake vama ne poznate stvari'
Paul Dirac je otkrio da je materija stvorena u parovima, i za to dobio Nobelovu nagradu 1933.
Materija je u 'paru' sa svojim opozitom, antimaterijom.
Ako ne ukazuju na zivo bice sa spolom, onda mi dokazi, da ukazuju na mrtve stvari!

- Surahs 21:31 and 31:10 both seem to claim that mountains exist to prevent earthquakes, something which both science and simple observation demonstrate to be false.

A ovo, da brda sprijecavaju zemljotrese (po Allahu i Kuranu) to je bas za
novamama is offline  
Odgovori s citatom