Tema: Mops
Pogledaj jedan post
Old 26.03.2005., 00:24   #10
Ovako, ja sam bio pred kupnjom mopsa i znam dosta toga o njemu.
Sve dobre stvari ocito znas pa cu ti reci one lose:

1.) Dlaka im je dosta ostra i gotovo nemoguca za ocistiti jer ona prakticki ude u namjestaj i jednostavno je nije lako izvaditi.

2.) Mopsevi su poznati po tome sto su prilicno bolesni. Najcesce bolesti su kozna oboljenja i epilepsija. Cak je i Maksim Mrvica (a on je ipak jel' te faca i ne ocekujes da ce mu podvalit) je dobio mopsa sa koznim oboljenjem koje je ipak sanirano ali uz puno muke.

3.) Cijena mopsa krece se oko 1000 eura, dakle sve ispod toga SIGURNO znaci nekvalitetu tj. bolest.
A cak ni tada ne mozes biti 100% siguran.
Ako zelis pak biti 100% sigurna da ce tvoj mops biti apsolutno zdrav (kao sto bi svaki pas trebao biti) jedino ti preostaje da ga kupis iz nekog sampionskog legla, a tada ti se cijena krece oko 2000 eura. (poznam jednog covjeka koji ga je dobio za 2000 eura, ali pas je zbilja fantastican)

4.) Obavezno kupuj samo ako dobijes garanciju na njega da se nece razboliti i to na minimalno 12 mjeseci.
Uzgajivaci cesto stave garanciju na 6 mjeseci, ali ne smijes nasjesti na to jer se epilepsija javlja tek NAKON 6. mjeseca.
Izraz garancija malo ruzno zvuci za zivo bice ali druge ti nema.

Evo, tek ako shvatis i drzis se svih cetiriju tocaka koje sam napisao mozes biti sigurna da ces imat zdravog mopsa. (inace pod koznim oboljenjima podrazumijeva se gotovo potpuno otpadanje dlake, sto vjeruj nije jednostavno rijesit, a o epilepsiji ti ne moram ni govoriti sto je).


Dakle, kao sto vidis, kupiti mopsa nije jednostavna stvar.
Istina, nekim se ljudima potrefi pa dobiju zdravog ali velika vecina mopsova je nazalost ipak tesko bolesna i toga moras biti svjesna.

Sto se tice francuskih buldoga, oni su prilicno zdravi i puno manje problematicni u tom pogledu od mopseva ali meni su mopsevi ipak sladi.

Eto, nadam se da ce ti ovo pomoci!
Sretno!
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom