Pogledaj jedan post
Old 24.05.2007., 22:14   #20
Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post

P.S. Efektivna kamata na stambenu stednju je desetak posto. Rizika nema (sredstva su osigurana), poticajna sredstva se nece vise smanjivati a za postoji solucija podiznja povoljnog kredita sto bi moglo klincima biti zanimljivo jednoga dana...
bilo nekada 10% sada je eks cca 7%
ništa nemam protiv nje, samo sada treba iskoristiti ovo vrijeme fondova
i mi imamo stambene čisto da iskoristimo dps (dok se daje)

a što se tiče st. kredita..razmišljaš potpuno krivo ... kada su stambene krenule, kamata koja je tada obečavana bila je za to vrijeme fantastična ... no u 5 godina od tada se puno toga promijenilo i po isteku štednje ljudima se više isplatilo dizati klasiku od kredita zbog:
- kamatnih stopa
- mislili su (nisu čitali, razumjeli) da će moći sa tom štednjom (jednom, dvije eventulano tri) kupiti stan ..
- zato što cijeli iznos kredita mora ići na prodavatelja (bilo stana, bilo adaptacije) što ljudima danas ne paše



Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Fondovi su naravno isplativ nacin ulaganja ali za razliku od stambene stednje koja je recimo to tako pasivan nacin ulaganja i gdje se promjene ne desavaju na dnevno-mjesecnoj bazi fondovi su aktivno ulaganje i tjeraju te da stalno gledas kako stvari stoje sto podrazumjeva nervozu kada krenu dolje i srecu kada naglo rastu.
da, kod nekih stvari pa tako i kod novca moraš si malo dati truda ... no fondovi su (većinom) dugoročna investicija


Quote:
Partfiš kaže: Pogledaj post
Ja i dalje savjetujem stambenu stednju.
slažem se, no kao što sam rekla treba iskorisiti ovo vrijeme fondova (malo simo, malo tamo, zavisno od mogućnosti)

ono što klince jako veseli i to im treba omogućiti je otvoriti dječje račune u banci (čujem da je Hypo dobar) gdje ih učiš štediti, a banka ih za to nagrađuje (poklončići i to) i imaju relativno dobre kamate na a vista štednju...
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom