Pogledaj jedan post
Old 11.07.2010., 14:26   #118
Exclamation Stan na osnovu ugovora o dozivotnom izdrzavanju kao dio bracne stecevine

Bivsi suprug je sa majkom sklopio ugovor o dozivotnom izdrzavanju u toku trajanja nase bracne zajednice ali je upisano samo njegovo ime.
Da li smo mi ipak u tome SUDUZNICI a majka druga ugovorna strana s obzirom da sam ja radila i zadnje dvije godine kad je ostao bez posla preuzela brigu o njemu i majci a prije sklapanja ugovora joj pomogla u otkupu stana mojim certifikatima.
Da li se to moze smatrati dijelom bracne imovine jer je postojao teret ( izdrzavanje svekrve) u nasoj bracnoj zajednci?
Dok sam radila u inostranstvu uz se dogovorio sa bratom da brat isplati jedan mali novcani iznos i preuzme stan po ostavinskoj jer muz nije prenio vlasnistvo nakon mamine smrti na sebe u KPU pa sud za taj ugovor nije ni znao. I tako su i uradili.
S obzirom da vlasnistvo jos nije bilo preneseno sa pokojne mame na bivseg (2 mjeseca nakon mamine smrti rade ostavinsku) da li je taj ugovor i dalje bio vazeci ili se smatra ukoliko je jedna strana umrla a druga to nije realizovala prenosom vlasnistva da je onda ugovor ponisten pa se moze smatrati dijelom nasljedja? Hitno je jer sam tuzila brata i bivseg za zatajivanje postojanja ugovora pa me zanima kakve su sanse da to dobijem na sudu?
Molim za savjet
TZ73 is offline  
Odgovori s citatom