Pogledaj jedan post
Old 11.12.2006., 17:06   #14
Quote:
demosten kaže:
budi neovisan tako da uštediš na grijanju sa suncem a ne na struji...
To ti je nekak moja mala procijena...

Jednostavno gledano- za grijanje ne treba ti neke silne elektronike nego samo malo cijevi nešto pumpi i to je to. Za struju trebaš silicija i to fest. trebaš konvertore, regulatore baterije itd...

Vani je isplativije jer neke zemlje imaju ugovor sa elektrom pa struu šibaju u mrežu kada je imaju a kada je nemaju odna struju uzimaju iz mreže. pa se to balansira...
Navodno da je i u RH konačno sređena zakonska regulativa da se to počne i kod nas primjenjivati. Napominjem NAVODNO

Ako se ne varam, čak se palniraju i neka stimulativna davanja od države, ali ....

Znam da ima u Zg neki tip koji ima toga pregršt namontirano na kuću i da je priključen na HEP mrežu i da im daje im višak "proizvedene struje". Ima i veliki pano pred kućom s trenutnim vrijednostima koje sustav daje.

Inače na Pagu će se raditi jedno ili čak dva polja vjetro-generatora-turbina (čitaj vjetrenjača) za proizvodnju el. struje iz vjetra.

Ono malo što sam proučavao zbog visokoh cijena foto-naponskih panela mislim da je isplativije "proizvoditi" struju vjetrenjačama nego foto-naponskim panelima.
blue_one is offline  
Odgovori s citatom