Pogledaj jedan post
Old 20.08.2017., 19:17   #5983
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Neki normalan život u Austriji (za onoga tko želi biti blizu Hrvatske) je vrlo dohvatljiv. Ako si VSS tehničke struke lako ćeš kroz neko vrijeme dostići cca 2500 eura neto za 40 sati tjedno. Nek ti žena radi neki poslić od 4 sata za cca 800 aura + 13-ta i 14-ta plaća (koja je zbog manjeg poreza veća od 2500 eura) + još na to doplatak za dvoje djece i možeš zaista lijepo živjeti i imati miran obiteljski život.
Ako radite u nekoj normalnoj Austrijskoj firmi samo ta 13-ta i 14-ta plaća su itekakva financijska injekcija. Ajde recite mi firmu u Hrvatskoj koja i za regres i za božićnicu daje 110% neto plaće? Samo sa tom lovom imate itekakav godišnji odmor u hotelu sa 4 zvjezdice na hrvatskoj obali + skijanje zimi. U Hrvatskoj sa regresom i božićnicom samo pokrpate rupe
Da, to sa 13tom i 14tom plaćom je stvarno fenomenalno i čini mi se da je Austrija Hrvatima kudikamo bolja opcija i od Njemačke. Blizu je, manje birokracije , s Bečom se nijedan njemački grad ne može u ničemu uspoređivati, a na sve to ide 14 plaća. I koliko vidim, stanarina čak nije umobolno skupa i za razliku od Dublina i Irske, čak se može i dobiti normalan stan.
Koliko vidim, jedino je hrana nešto osjetnije skuplja od Njemačke. Ali i to je pitanje ako se hraniš u Lidlu, Aldiju i slično (provjerim taman za par tjedana).
Zato sam rekao da će biti veliki egzodus u Austriju, ali najviše očekujem odlaske iz drugih europskih zemlji u Austriju.
I sranje sa Austrijom je i nezaposlenost. Znam da je jako pala u zadnje 2 godine (s kritičnih cca 12% kao što mi danas imamo u Hrvatskoj na današnjih 6-7), ali ne bi me čudilo da se tu radilo isto o administrativnim čišćenjima jer je to trend u svim zemljama.

Dosta toga moram priznat čitam sad upravo na internetu o Austriji i ne znam koliko je sve precizno, ali ovo za 14 plaća je sigurno. Isto kao što sve velike firme (vjerojatno i manje al one me ne interesirjau pa ne znam) zakonski moraju objavit minimalnu plaću i ispod toga nejde u eventualnim pregovorima.

I vjerujem da bi kao inženjeri trebali biti više plaćeni od 2500 s iskustvom jer ja sam našao ENGLISH SPEAKING/finance controlling entry-level poziciju za 41000 bruto godišnje, što ispadne oko 1900 eura mjesečno, a 13. i 14. plaća 2300 -2400 ili tako nešto. I to je minimalna plaća kao što rekoh.
Doduše to nije prosjek jer u tipičnim bankama financijske pozicije (i to s njemačkim) su uglavnom 36000 godišnje uz 2-3 godine iskustva. Ali svejedno, stvarno se radi o jako dobrim plaćama u koje nije uračunato ni plaćene prekovremene/putovanja ako ima na toj poziciji , itd.

Realno taj Weinachstsgeld i Urlaubsgeld(13./14. plaća) su sami po sebi dovoljni da se ne mora čak ništa štediti svaki mjesec ako je plaća za ovakve pozicije. To je 5000 eura neto iz ničeg. A realno uz 2000 eura plaću stvarno ne znam tko ne uspije na to ništa uštedit ako je samac.
Inžinjer ekonom is offline