Pogledaj jedan post
Old 04.11.2007., 16:59   #15
Što se mene tiče,to je za mene jedan isti jezik,a neka ga zove tko kako hoće.To je i naučno potvrđeno.Pre neki dan sam na TV baš gledao našeg uvaženog akademika Prof. dr Ivana Klajna,koji kaže da se svi lingvisti slažu u jednom: srpski,hrvatski,bosanski,crnogorski su jedan isti jezik,ali su u pitanju različite varijante istog jezika(samo Makedonci i Slovenci mogu da kažu da su im jezici različiti,ali i oni su srodni ovim gore pomenutim varijantama.Dakle,"srodni",a ne "slični").Onda je lepo rekao da je u pitanju veštačka ili politička podela,ali da i on tolerira različite nazive za te varijante jednog istog jezika.
Da se lepo razumemo.Prof. Ivan Klajn ne pripada kružoku "omiljenih" srpskih akademika za Hrvate,već je reč o čoveku koji je totalno apolitičan.Dakle,nije u pitanju nikakvo podmetanje po sistemu "tko nas bre zavadi?". http://hr.wikipedia.org/wiki/Ivan_Klajn
Meni je to potpuno logično.Amerikanci svoj jezik zovu engleskim,a ne američkim,jer su i tu u pitanju različite varijante jednog istog jezika.Jedino kad je Balkan u pitanju,tu je ta drama zavade među narodima toliko jaka da se svi upiru da od istog jezika načine jezik za sebe.Ma,neka im bude.To je sve jedna "burleska" što bi rekao Vrangel_1917 .Neka neki slobodno kažu da je različit,ali mene sigurno neće ubediti u to.Ja ni sekunda svog života neću potrošiti na učenje hrvatskog,bosanskog ili crnogorskog,jer bi to za mene bila notorna glupost.Mogu se naravno posvetiti učenju jezika koji su doista strani jezici(mađarski,španski,nemački itd.).
A što se tiče Vuka Karadžića,njegova zasluga za jezik je ogromna.Da nije bilo njega i njegove reforme,mi ne bismo pisali ovako.Uveo je fonetsko pravilo u pismo,i danas to predstavlja jedinstven način pisanja u svetu,koji je veoma pragmatičan,jer skoro nijedan jezik u svetu ne može se podičiti tim pravilom:"Piši kao što govoriš,čitaj kao što je napisano".Dakle,on je bio taj koji je prvi osmislio pravila pisanja,uveo nova slova i teškom mukom se izborio za pobedu svoje reforme.Svaka čast i Hrvatu Ljudevitu Gaju što je to Vukovo pravilo primenio za latinično pismo.
To_all_my_friends is offline  
Odgovori s citatom