Tema: Tunis
Pogledaj jedan post
Old 09.06.2003., 23:59   #4
A nema na cemu, i meni su mnogi pomogli, pa sta ne bi i ja nekom.

Gle, ne znam sta bi ti previse napisao. Tunis je super, samo si kupi neki dobar, dobar vodic i procitaj ga prije puta, a ne kad stignes tamo. Na neke stvari je dobro da se pripremis unaprijed.

STa se mene najvise dojmilo. Mozda shopping. Ovako, na ulicama svakog grada i granica u Tunisu imas hrpe standova, a u centra svakog arapskog grada nalazi se Medina - dio bas s trgovcima. Tu moras savladati vjestine trgovanja nema ti druge. Svaki pravi arapski trgovac ce smatrat uvredom ako hoces nesto kupit bez cjenkanja. Sad, pitanje je dokle mozes ici sa cjenkanjem. Ja bi rekao: snizi cijeni sto vise mozes. Imas dva tipa reakcija: prvi tip je da ti trgovac okrene leda i nece uopce vise pricat s tobom. To znaci da si pretjerala i da si odvalila prenisku cijenu. U tom slucaju ne brini, taj je uvrijeden i vise uopce nece pricat s tobom, ali istu tu robu ima jos njih tisucu, tako da samo odi do iduceg i stvar je rijesena. Reakcija broj dva: tip kaze "ovo kosta 100 dinara", a ti kazes "dam za to deset". Onda se on pocne krizati, vice, urla, pita te "hoces ti mene unistiti?" , pa ti prica o zeni i puno male djece koju mora prehraniti... Uglanvom, ne nasjedaj. To pricaju svi to je standardna prica za turiste. Zapamti ovo: cim se on cjenka s tobom, znaci da bi ti prodao cak i za onu cijenu koju si ti rekla. Zapamti jos nesot: neka ti nikad ne bude neugodno reci neku visestruko nizu cijenu. Npr. kad on kaze da nesto kosta sto dinara, ti ponudi najvise deset. Samo je stvar tvog karaktera, hoces ti to platiti 10, 12, 20 ili 50 dinara. Svatko od vas vuce na svoju stranu, a bolji pobjeduje.

U Tunisu mozes kupit sljedece:
- zacine
- srebrni nakit (uglavnom je pravi, a cijena je bagatela)
- keramiku (kupuj samo smedu i tirkiznu, to su jedine autenticne boje, a sve drugo je napravljeno za turiste)
- sve sta je lazno: levis, CK, dolce&gabana, moschino, itd. Majice i hlace uglavnom, ali ima i drugih odjevnih predmeta, puni su ih standovi
- lazni parfemi, ali pazi: ima i super pravih. U Tunisu mozes kupit super prirodne mirise. Npr. njihov nacionalni miris je jasmin, tako da mozes za par dinara (mislim 2-3 din.) kupit bocicu ekstrakta parfema. To ce ti trajati godinama. Ima i drugih prirodnih mirisa (miris narancinog cvijeta, kokosa, ruze, i svih mogucih), ja osobno ne bi kupovao lazni Chanel
- za turiste imaju vodene lule, ali ako ju kupis, nemoj kod kuce pusiti iz nje (te za turiste su jako jeftine i napravljene su od jeftinog lima od kojeg mozes dobit trovanje ako udises ispravanja, one prave za pusenje su puno skuplje)
- ima i puno drugih africkih suvenira, npr. bubnjici od maslinovog drveta i koze i sl.

Ti kao zensko i pogotovo ako ides s frendicom jako se dobro pazi da vas ne pokusaju prevariti. Njima su zene, pogotovo Europljanke (turistkinje) automatski glupe i smatraju da ih samo treba opeljesit za novac. Samo pamet u glavu.
slavkec is offline  
Odgovori s citatom