Pogledaj jedan post
Old 19.04.2010., 15:13   #35
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
…Nego odakle tebi ideja da ja na svojih 1500 kvadrata krvavo (al doslovno krvavo) iskrčenog krša uzgajam GMO pa mi ostali koji to ne rade smetaju? …itd
Za to iskrceno zemljiste u krsu, klanjam se do zemlje. Takodjer, pogodili ste u sridu sto se tice slinavaca koji rasprodase djedovinu u ulupase lovu u sminkerske gluposti pa im sad nije pravo kad vide kolike su budale ispali.

A to sto ljudi na selu imaju svoje ideje, pa im necije tudje “napredene” za njihovu zemlju i selo ne pasu, imali ste peh. To se inace u svijetu zove demokracija, a ne ona koja dolazi “odozgo” od “naprednih snaga” kroz “demokratski centralizam” kakav smo vec imali prije.

Sto se pak tice “jugonostalgija” i slicnih akrobacija u ljepljenju etiketa onda kad nemate jacih argumenata, o tome bih samo da ste debelo pogrijesili. Iz respekta sto ste ucinili.

A i sami ste vidjeli sto drzava moze uciniti za selo i poljoprivredu kad ima pametnih, ili kad ju u propast bacaju “antikulacki prvoborci”, od kojih su se neki i te kako dobro uhljebili i u slobodnoj Hrvatskoj.

Da li ste putovali po Njemackoj, Austriji, Svicarskoj, itd, pa vidjeli sto drzava moze za selo kad hoce i zna? I daleko od toga da je gola ekonomija uvijek iza toga. Ima nesto sto se zove razmisljanje na dugi rok, koje je kod nas, na zalost, dosta cesto krace nego prvi pup na grabovini. Ali da se moze i mora vise, istina je. Ipak, i kod nas se neke stvari pokrenule i drzava je ta koja je stala iza njih, cak i lovu dala. I nema niti jednog razloga da kod nas ne bude isti pristup kao i u Europi, ne mozda u novcu, ali barem u onom sto i kako se radi. Kad ce, to je pak drugo pitanje. Jer unaprijed napadati drzavu samo zato sto neke stvari ne valjaju, to je isto sto i rusiti kucu samo zato sto jo fali desetak crijepova pa prokisnjava.

Takodjer, ako imate druga gledista od ostatka obitelji, sto onda radite s njima? Ja volim moje roditelje i uvijek cu ih voljeti, ali kad je doslo vrijeme da sam htio svoj zivot kakav ja hocu, otisao sam svojim putem. I usput receno, tek sam poslije dosta godina vidio da su moji ipak bili djelomicno u pravu, i da sam ih osudjivao za neke stvari sto nisam imao pravo. A godine su prosle… Danas mi mrak padne na oci kad vidim sto kratka pamet napravi od sela betonom i buldozerima, bez iti trunke osjecaja za starinu i prirodu. Neki se naprosto natjecu tko ce vise unakaziti staro i pokazati svima sto su njihove (plitke) ideje kako “unaprijediti” zivot na selu. Na zalost, to nije samo trend kod nas. Nedavno sam vidio na TV sto je “avangardni arhitekt” napravio u jednom selu u Njemackoj; stakleni i aluminijski uzas USRED, ponavljam, USRED par stotina godina starog sela, samo par metara daleko od tih starih kuca.

Ne gubite vrijeme i ne ocekujte od mene velike poljoprivredne savjete. Ne treba biti agronom za vidjeti da nesto nije u redu. Ali ako ste vec na internetu, potrazite savjete od onih koji znaju daleko vise od mene. I ne treba biti kulinarski ekspert pa da se osjeti razlika u okusu. Cak i moji klinci, koji su odrasli na GMO hrani, i te kako vide razliku. A ja sam je sigurno pojeo vise nego vi. I sad ste bili u SAD u posjeti, probali nesto par puta i tvrdite da znate bolje od nas koji to imamo skoro svaki dan na stolu. Jok jaro moj, ne kupujem to price.

Slazem se da je smece uvijek smece, bez obzira da li je GMO ili “fino donace”. I ja jedem tresnje s krsa pa znam da nekih godina budu vodnjikave radi velikih kisa, ali iz vaseg pisanja zakljucujem da su vam stalno takve, pa mi nije jasno kakve vi to imate.

Sto se tice poroznog krsa, vidio sam na svoje oci sto kapanje vode kroz nekoliko desetina metara plasticne cijevi moze uciniti. Ako pak nemate vodu u blizini ili dovoljno novca da to napravite pravilno, oprostite, nemate pravo istesati se na bilo koga drugog.

Usput receno, brat mi prica sto nekoliko raspiljenih bacava i kamion dobre zemlje mogu uciniti u sred krsa, kad su blizu bunara pa se voda ne mora vuci do vrta. CUDA od uroda. Ako vi vasima neke stvari ne mozete dokazati, na zalost, ja vam pomoci ne mogu, niti itko iz drzavnih institucija za selo i poljoprivredu, ma kako pametni i nesebicni bili.

Napisaste
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
… Get it?
Ant that's truth, I don't have a guts to talk in Croatian, I am scared! Can't help myself, I am chicken...
Pa onda meni podbacujete
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
…tipične američke proljevaste patetike…
Da vam se nije selo toliko zgadilo da ni sami niste svjesni? Ili ste uprevise buljili u holivudske splacine dok vam i samo par mojih rijeci NA HRVATSKOM izazivaju nekakve reflekse na engleskom. Bez obzira sto je, mislim da je svaki komentar suvisan.

Nego, ako hocete daljnju raspravu o selu, kako bi bilo da se odlijepimo od osobnih napada i na bacanje drugima pod nos vlastitih frustracija koje nemaju veze s tematikom, vec da pisemo o necemu sto moze baciti malo svjetla, makar i skiljavo, kako poboljsati selo?
Orlovac is offline  
Odgovori s citatom