Pogledaj jedan post
Old 03.02.2005., 15:41   #264
Re: Re: Re: Re: Lagano, lagano...

Quote:
nitko i ništa kaže:
Sve naopako.
1. Ne mogu ti opet isto objašnjavati - najveći dio našeg znanja i to ključnoga, onoga koje je presudno u našem životu nije dokazano znanje nego je našim neponovljivim iskustvom stečeno znanje.
Opravdano istinito vjerovanje je uobičajena definicija znanja.
2. Vidi pod 1.
3. Ma ne upotrebljava. Znanstvena metoda upotrebljava dijelove svakodnevne životne razboritosti. Ali samo dijelove - životna razboritost je daleko šira od bilo koje metode, a takozvana znanstvena metoda je tek jedna od metoda (dakle podskup podskupa).
4. Slažem se, svi ti bogovi očevi i majke djevice puno više ukazuju na neke (suviše) ljudske aspekte, a malo na božanske.
5. Upravo obratno. Akupunktura 'prolazi test' iskustva - jer nesumnjivo djeluje. Ali ne otpada 'kineska metafizika' nego 'scientistička' - jer se akupunkturni meridijani ne uspijevaju dovesti u vezu sa živcima. A prema dogmi te 'scientističke metafizike' to bi trebalo biti djelovanje na živčani sustav. Zato akupuntura ima problema s prihvaćanjem na sveučilišta i u oficijelnu medicinu, zbog toga što ne zadovoljava u dovoljnoj mjeri man=machine dogmu, a ne zbog svoje 'metafizičnosti'.
1. Ja bih dodao da je prirodna selekcija igrala veliku ulogu u određivanju toga što je ključno znanje za neku jedinku, grupu ili vrstu. Diskriminacija tj. razlikovanje bitnih podataka od nebitnih je vrlo vjerojatno bilo našto malo uspješnije u osiguravanju preživljavanja i reprodukcije nego nerazlikovanje važnih i nevažnih podataka... A isto je i kod nas, što će reći da je vrlo velik dio znanja bitnog za život pohranjen u nama (u genima) i da samo nadopunjujemo to znanje prema podacima koje dobivamo od naših roditelja, skrbnika i učitelja - kao i vršnjaka i društva.

2. Ne kužim, al evo da objasnim ukratko. Bio sam unutar polarnog kruga u lipnju (Tromso u Norveškoj), a tamo tada Sunce zbilja uopće ne zalazi.

3. Ah. Vidi pod 1, pa to primjeni na znanstvenu metodu. Ukratko, moje je mišljenje da će (proširena) znanstvena metoda i kritičko razmišljanje biti ona koju će 'prirodna selekcija' odabrati između svih drugih metoda stjecanja znanja i formiranja stavova (tako što će omogućiti onima koji se njome koriste bolje šanse za preživljavanje njihovih gena u odnosu na druge ljude).

4. Ajde bar nešto.

5. Ovisno iz kojeg izvora uzimaš informacije. Što se 'man=machine dogme' tiče, ja moram reći da nisam još naišao na bilo što ili bilo koje ponašanje koje ne bi bilo podložno tom objašnjenju. Čovjek jest vrlo kompliciran i složen stroj, sposoban za nevjerojatne stvari, ali ipak stroj (pogotovo u ekstremnim situacijama).
__________________
Are you A Bright?

Truth is Stranger than Fiction because Fiction Has to Make Sense.
Superskeptik is offline  
Odgovori s citatom