Pogledaj jedan post
Old 12.09.2017., 13:52   #83
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Prvo, vrlo je žalosno što vi konzervativci poistovjećujete brak i seks. Ok, moguće je da smatrate da seksualni nagon možete zadovoljiti samo u braku, ali brak je ipak nešto puno, puno, puno više. Bračni odnos svoditi na seksualni odnos je jako žalosno.

Polaziš od pretpostavke da je odgovorno ponašanje prema djetetu jedino moguće u braku i, osim toga, da brak ujedno znači i odgovorno ponašanje prema djetetu.

Krivo. Roditelji se itekako neogodvorno mogu ponašati i prema sebi i prema djetetu iako su u braku. Dapače, puno puta je ostanjanje u lošem braku (jer nije se lako razvesti) neogovorno prema djetetu. Da ne kažem da, pogotovo u Hrvaskoj ima dosta čitavih obitelji koji žive na teret bake i djedova. Ili na teret društva, bilo da *rade* na izmišljenim radnim mjestima u državnim službama bilo da ne rade uopće i žive od socijalne pomoći.
Ja niti sam poistovjećivao brak i seks niti sam govorio o odgovornom ponašanju prema djetetu. Govorio sam da su muškarac i žena odgovorni za posljedice koje iz njihove romantične zajednice mogu proizaći i to da je brak društveni mehanizam koji prepoznaje tu odgovornost.
Quote:
Odgovorno se ponašaju odgovorni ljudi, bili oni u braku ili ne, imali djecu ili ne. Odgovorni ljudi znati će izabrati ono što je najbolje u konkretnoj situaciji i za dijete pa će se razvesti ako je to bolje a ostati u braku ako je opet to bolje rješenje.

Društvo ne treba onemogućavati odgovorne osobe da se ponašaju odgovorno.
Ovo ti je kao da kažeš: "odgovorni vozači se ponašaju odgovorno i bez zakona o sigurnosti prometa na cestama." Naravno da je to točno, ali odgovorni ljudi se mogu početi ponašati i neodgovorno. Zato je tu zakon koji će ih prisiliti na odgovorno ponašanje. Isto je i sa romantičnim zajednicama. Partneri mogu biti vjerni, u dobrim odnosima, pomagati se, izvršavati svoje roditeljske obveze...no, onda se zaljube u kolegu s posla i prestanu biti takvi. Zato je tu institucija braka i javna deklaracija dana pred rodbinom, susjedima, prijateljima, Bogom... koja će ih prisiliti da ne djeluju prema nagonskim impulsima te se ponašaju odgovorno prema svom bračnom partneru.
contradiction is offline  
Odgovori s citatom