Tema: Jagode
Pogledaj jedan post
Old 14.01.2010., 11:45   #43
Quote:
fahrenheit 37 kaže: Pogledaj post
Ovakvo nešto ne postoji,to je za naivne koje žuljaju novci u džepu...
Ali postoje viseće jagode mjesečarke,imaju crveni cvijet,plod im je veličine između šumske i normalne jagode,mogu se jesti ,ali prvenstveno služe kao ukras...
Svima onima koji se žele baviti uzgojem jagoda,bilo profesionalno ili iz hobija evo par korisnih savjeta:
-postoje frigo sadnice i zelene sadnice...
-i jedne i druge se sade u 8 mjesecu...
-frigo rode odmah nakon sadnje i u dvije godine mogu dati oko 1kg plodova...
-zelene sadnice rode iduće godine u proljeće i urod im je oko 1,5kg u dvije godine uzgoja...
-redovi u jagodnjaku vam uvijek trebaju biti u smjeru sjever-jug,zbog jednake osunčanosti...
-buduči da je jagoda trajnica,ne bi bilo loše svakoj sadnici dodati jednu osmocote tabletu dužine trajanja 6-12 mjeseci svake godine...
-nakon svake berbe potrebno je ukloniti staro lišće sa sadnica,kao i u rano proljeće kad krene vegetacija...
-u tijeku berbe jako je bitno redovito zalijevanje (1 litra vode dnevno po sadnici) i zasjenjivanje jagoda,time ćete dobiti krupnije,sočnije i slađe plodove...
-Što se tiče prihrane,ista je kao i kod ostalog plodovitog povrća,s time da je prihrana kalcijem posebno bitna za kvalitetu plodova...
-koristi se kalcij-nitrat putem navodnjavanja i kalcij-oksid folijarno...
Što se tiče toga da li ima ili nema moram te upozoriti da ipak ima.Prošle godine kada se pojavio taj oglas moj kolega cvijećar mi se pohvalio da je naručio pedeset komada.Ja sam ga naravno ismijavao jer sam bio uvijeren da je to patka,no međutim kasnije se pokazalo da to i nije tako loše pa sam se morao pokunjiti ne bi li se kod njega ogrebao za koju sadnicu.Naravno da sam dobio i tada sam posadio po tri sadnice u posude fi 40 i stavio ljestvice kao potporanj i mogu vam reći da sam se oduševio.Kod svakog zalijevanja sam dodavao gnojivo 13-5-20+7Ca+2Mg i rezultat je bio da sam imao izvanredan ukras,jer su izrasle gotovo jedan metar u visinu a pored toga i cijelu godinu sviježih jagoda i to vrlo ukusnih.E sad odoh, jer vjerovali ili ne, sad sam se sjetio da na njima ima još plodova(.naravno u grijanom plasteniku)
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom