Pogledaj jedan post
Old 23.10.2006., 11:21   #18
Fama o EU

Ne kuzim zasto puno ljudi misli da ce cijene nekretninama porasti kada postanemo EU??!! Zbog cega bi se to trebalo desiti?? Ljudi valjda misle da ce odjednom doci hrpa stranaca i kupovati stanove po Tresnjevci i Vrbanima?

Po iskustvu zemalja koje su nedavno pristupile EU, mogli bi ocekivati upravo suprotno.

Radim za stranu firmu i puno putujem okolo, i vidio sam da smo mi stranci bili u Pragu i Budimpesti vec par godina prije pristupanja EU. Vec tokom pristupnih pregovora su te drzave omogucile ulazak strancima i postale atraktivne za ulaganja u posao (pogotovo financijskim i trgovackim bransama), i mi smo tamo bili vec krajem 90-tih. Ulaskom u EU se obim i nacin posla uglavnom nije bitno promijenio u vecini zemalja (uz izuzetke nekih bransi, npr auto industrija u Slovackoj)
Kod nas se upravo to desilo tokom zadnjih par godina, banke, osiguranja i trgovije su uglavnom vec tu, i nije za ocekivati da ce ih biti vise kada udjemo u EU.
Za ulaganja u proizvodnju, sa nasim nivoom placa nismo konkurentni za nekakav obim ulaganja, kao npr. u Slovackoj. A ako se netko i odluci za takvo nesto, vjerovatno nece praviti tvornicu u Zagrebu, nego radije negdje gdje ce mu ponuditi besplatnu infrastrukturu x godina, gdje su ljudi spremniji raditi za manju placu nego u Zagrebu,...

Isto su tako ljudi u Pragu i Budimpesti imali ruzicasta ocekivanja od ulaska u EU, da bi godinu dana kasnije cijene nekretnina pale 15-20%. Jos k tome, kvadrat stana je tamo oko 1000 E/m2. Zasto bi mi onda ocekivali da ce stranci navaliti u Zagreb i kupovati po 2000 €/m2??

More je druga prica, to smo u prilicno specificnom polozaju.

Netko je pitao za cijene u Becu, prije dvije godine sam kupio stan u Becu, u zgradi izgradjenoj 95/96, u kvartu ala nas novi Zagreb, oko 100 m udaljen od jednog shopping i kino centra, i metroa. Stan je dvosobni, 58 m2, i cijena je bila 1700 €/m2, ali stan je bio sufinanciran od grada Beca, a ja sam zadovoljio kriterije (primanja po clanu obitelji) pa me je na kraju doslo 1413 €/m2.
U Becu je trziste nekretnina stabilno i nema tavih promjena kao tu kod nas, tako da ga sad prodajem mozda bih dobio neznatno vise nego sto sam ga platio.
Corto is offline