Pogledaj jedan post
Old 30.09.2012., 12:56   #69
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Meni dovoljno .

Ne znam koliko sam jasan: možemo li se složiti da je dijete koje do škole ne iskaže baš nikakvo zanimanje za brojke i slova, ipak iznimka u ukupnoj dječjoj populaciji (a dijete kod kojeg taj izostanak zanimanja nije posljedica neuključenosti brojki i slova u njegov predškolski život - prije svega, roditeljskog nečitanja i nepričanja - iznimka u toj iznimnoj skupini)?
Zašto se meni tako često čini da nas dvoje ne govorimo istim jezikom?

Htjedoh reći da to jedno dijete dovoljno dobro poznam da mogu biti sigurna da je situacija takva kavu sam opisala. Za ostalu djecu ne propitkujem razloge njihove nepismenosti pri upisu u prvi razred.

Jedino ne bih rekla da se radi o nezainteresiranosti, nego o nezrelosti, jednostavno im se još nije dogodio onaj "klik" u mozgu kada se slike slova konačno počnu pretvarati u glasove.

Ne mislim da je takav slučaj iznimka, budući da u školu redovito dolaze i djeca koja ne znaju čitati i pisati, a obično su njihovi roditelji ti koji zabrinuto propitkuju ostale da li sa svojom djecom nešto posebno rade i poučavaju ih prije polaska u školu.
Quote:
Čovjek koji se jutros iskrcao na planet Zemlju i čita ovaj topic, stekao bi dojam da se radi o masovnoj pojavi, kao i da takva djeca hametice stradavaju od Zlih Prosvjetara koji svakome onom tko ne dođe u školu prodavati zjake (jer zna gradivo barem peva dva razreda) rade grozne stvari koje se ne usudim ni napisati. Nemam neko visoko mišljenje o svim prosvjetarima, ali se usuđujem sumnjati u objektivnost svih tih roditeljskih rečenica.
Mislim da stvari više stoje ovako - u razredu od dvadesetinešto djece razina pismenosti može biti ovakva ili onakva. Ako nepismeno dijete upadne u razred sa svega dvoje-troje takvih, stvarno može imati problema. Ne zbog Zlih Prosvjetara, nego zato što će ostalih dvadesetak natjerati učiteljicu da malo požuri s učenjem slova penjanjem na luster jer će im biti dosadno.

I još ovo - iskreno, mislim da su još uvijek iznimke djeca koja pri polasku u prvi razred imaju dovoljno znanja za prva dva-tri i da zapravo oni imaju najviše problema.
onix is offline  
Odgovori s citatom