Tema: Baranja 91'
Pogledaj jedan post
Old 09.05.2012., 22:14   #121
Jedan dan...

Quote:
baranjac13 kaže: Pogledaj post
Momce tebi je neko opasno napunio glavu glupostima, ovakve nebuloze pisati da nije smesno bilo bi zalosno.
Ali to nisu moje procjene , pa da meni možeš reći da pišem gluposti...

To su procjene najkompetentijih ljudi s vaše strane po tom pitanju , iz onog vremena...

Riječ je o "SEDNICI VRHOVNOG SAVETA ODBRANE""...

http://www.sense-agency.com/upload/d..._14.8.1995.pdf


Evo , dozvoli da ti pomognem...



Isječak , na temu procjena o mogućnostima obrane istočnoslavonskog korpusa , na toj sjednici izrečenih od Generala Čopića...

Stranica 11...

"Procjenjujemo da se ovaj korpus ne može uspješno obraniti u slučaju agresije Hrvatske Vojske. On bi najvjerojatnije bio razbijen za jedan do dva dana..."


Tužno...


Sad isječak o brojnom stanju tog istočnoslavonskog korpusa , par dana nakon Oluje (prije dolaska mobilisanih krajišnika i dodatnih pojačanja iz Srbije) , izrečen od istog generala...

Stranica 10...

"Korpus u svom sastavu ima osam brigada , od čega tri u sastavu baranjske divizije. Brojno stanje korpusa iznosi oko 20 000 boraca..."


Znači , po vašim procjenama , mi vam osam brigada , s 20 000 vojnika , smeljemo za dan-dva...

Ali zašto bi to bilo čudno ako smo vam u Oluji , za dva tri dana , rasturili 40 000 vojnika ?



Isječak , na temu ugroženosti same SRJ i slamanja srpskog nacionalnog bića , izrečen od generala potpukovnika Aleksandra Dimitrijevića ,...

"Najzad , hrvatsko - muslimanska koalicija bila bi ohrabrena da krene u strategijsko ofanzivu protiv ostatka krajine i RS , a eventualni uspeh bi je mogao podstaći da napadne i SRJ...

U celini gledano , ugroženost bezbednosti SRJ bila bi maksimalna , a za posledicu bi , najverovatnije , imala slamanje srpskog nacionalnog bića i uništenje SRJ...
"


Treba li ovo nekog čuditi ?

Pa što su Hrvatskoj Vojsci 1995. potencijalne nove srpske armije , koji bi nam , u obrocima po nekoliko desetaka tisuća vojnika , izlazile u susret na putu do Beograda ?

Deset dana , i zbogom Srbijo...
Keva is offline  
Odgovori s citatom