Pogledaj jedan post
Old 23.12.2006., 16:20   #9
Da bi se diskutiralo o tome sto znaci "dobar zivot", prethodno se sugovornici moraju dogovoriti o kriteriju koji cini taj "dobar zivot".......?

Ne zaboravimo da je jedan slavni filozof rekao tamo nekih davnih godina da je covjek srecan cak i kad je u lancima ako je unutarnje sretan i da jos cak i pod tim uslovima vodi sasvim dobar zivot.

Pa cak i ako netko kaze da je dobar zivot dobra klopa, sto je to "dobra" klopa? Za netkoga to su masne pite, "organska" jaja, prasence na zaru....a za drugoga to su vegetarijanske biljke......Mozda je to cijena hrane? Koliko je McDonalds skup u Zagrebu, mozda bi i on ispao da predstavlja dobru klopu....

Opet netko moze cekati u redu 3 sata i reci kako je jako malo cekao, a netko moze cekati 5 minuta i razljutiti se. Netko voli da moze da ispija kavicu 4sata sa frendovima i presipa iz supljeg u prazno, pa ne imao makar centa ili lipe u dzepu.....

Eto recimo meni skijanje nije nista i na to se moglo uvijek ici i nikad nisu bile potrebne neke velike pare za to. Kao ni odlazak na more ili sto ti ja znam. Mene to ne zadivljuje npr.

Ili pak netko tvrdi kako se ima vremena po Hrvatskoj ili Srbiji jer se manje radi i moze se vise posvetiti obitelji itd. Meni se cini da to "ekstra" vrijeme se trosi na rijesavanje nekih banalnih zivotnih problema i u bici sa birokracijom, u nervozi i brizi. Znam da npr. stvari koje ovdje mogu u USA da zavrsim za 3 minuta preko telefona, u Hrvatskoj moram izgubiti barem 3-4 sata, ako ne i par dana.

Drugim rijecima to je sve subjektivno i o ukusima ne vrijedi raspravljati.

Kad govorimo o kvalitetu zivota sa malo objektivnijeg stanovista, onda moramo govoriti o gospodarstvenim kriterijima:

- kolike su place spram troskova zivota?
- koliko se dugo ceka na posao?
- sta ako netko izgubi posao, moze li naci novi lako?
- nivo usluga?
- dostupnost proizvoda?
- profesionalnost tvrtki na trzistu?
- odsustvo korumpiranosti?
- jacina GDP?
- otvorenost drustva?
- infrastruktura?
- tehnoloska sofisticiranost?
- nivo edukacionog sistema?

Ni Hrvatska, ni Srbija nisu bas sjajne u zadovoljenju ovakvih kriterija objektivno i posteno govoreci. A sad sto je netko srecan jer bura duva na lijevo ili na desno, to je posebna psiholoska prica i mislim da je izlisno diskutirati o "sreci" baziranoj na takvim kiterijima, jer kako rece onaj filozof sa pocetka moje price: "cak i u lancima covjek moze biti srecan......."
Supernova is offline  
Odgovori s citatom