Pogledaj jedan post
Old 27.01.2017., 15:09   #30
Pozdrav,
ispričavam se ako sam "promašio" forum ali tu je "živa diskusija" pa očekujem stručnu pomoć.
Poslodavac me, nakon prijave boravišta u Zagrebu, uputio da PK obrazac dostavim Poreznoj upravi kako bi se reguliralo plaćanje prireza. Svi me uvjeravaju (a tako pišu i forumaši) da je boravište mjerodavno za obračun prireza.
Navodim:
Opći porezni zakon:
Prebivalište i uobičajeno boravište
Članak 43.
(1) U smislu ovoga Zakona smatra se da porezni obveznik ima prebivalište ondje gdje ima stan u vlasništvu ili posjedu neprekidno najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Boravak u stanu nije obvezan.
(2) Ako porezni obveznik u Republici Hrvatskoj ima u vlasništvu ili posjedu više stanova, prebivalište mjerodavno za oporezivanje utvrđuje se prema mjestu prebivališta obitelji, a za poreznog obveznika samca prema mjestu u kojem se pretežno zadržava ili prema mjestu iz kojeg pretežno odlazi na rad ili obavljanje djelatnosti.
(3) Ako porezni obveznik ima prebivalište u tuzemstvu i inozemstvu, smatra se da ima prebivalište u tuzemstvu.
(4) Uobičajeno boravište u smislu ovoga Zakona ima porezni obveznik u onome mjestu u kojem se zadržava pod okolnostima na temelju kojih se može zaključiti da on u tome mjestu ili na tom području ne boravi samo privremeno. Uobičajenim boravištem u smislu ovoga Zakona smatra se stalan ili vremenski povezan boravak u trajanju od najmanje 183 dana u jednoj ili u dvije kalendarske godine. Za određivanje uobičajenog boravišta nisu važni kratkotrajni prekidi boravka koji ne traju dulje od jedne godine.
Napomena: Samac sam koji je u Zagrebu podstanar!
GRAD ZAGREB
ODLUKU
O GRADSKIM POREZIMA I O PRIREZU POREZA NA DOHODAK
Članak 12.
Prirez porezu na dohodak utvrđuje se prema prebivalištu obveznika u slučajevima kada se rješe-nje donosi.

Temeljem ove dvije činjenice, zakonitim se čini da je prebivalište a ne boravište, bitno za obračun prireza!
handy is offline  
Odgovori s citatom